Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

Adoptować dziecko – pierwsze kroki

Adoptować dziecko – pierwsze kroki

Adoptować dziecko – pierwsze kroki

Wciąż starasz się o biologiczne dziecko, jednak jesteś już wyczerpany, kiedy kolejny test wyszedł negatywnie. Czytasz o mnóstwie dzieci na całym świecie, które potrzebują kochających, stałych rodzin. Twoje serce pęka. Przychodzi Ci do głowy myśl: „Może powinienem adoptować dziecko?”. Mimo że wymyśliłeś tysiąc wymówek, dlaczego nie jest to odpowiedni czas na adopcję, wciąż do niej wracasz. Adopcja jest szarpaniem w sercu. Myślisz o tym po przebudzeniu i masz przed oczami, kiedy zbliżasz się do kolejnego snu.

Jeśli to Ty, pamiętaj, że nie jesteś sam. Myślenie o tym, nawet przez lata, przez przyszłe rodziny adopcyjne przed podjęciem pierwszych kroków jest bardzo normalne. Jeśli to Ty, to być może nadszedł czas, aby rozpocząć proces adopcji. 

Nie ma idealnego czasu, aby adoptować dziecko, ale jeśli coś, wciąż chodzi Ci po głowie i po prostu nie chce odejść, być może tak powinno być.

Pierwsze kroki do adopcji dziecka

Jeśli jesteś w związku małżeńskim, od razu rozpocznij rozmowę. Zaangażuj współmałżonka w to, co mówi Ci serce. Ważne jest, abyście oboje byli zgodni w kwestii adopcji. Pamiętaj, że normalne i dopuszczalne jest, że Twój współmałżonek odczuwa wahanie, aby adoptować dziecko. Wspólnie spędzajcie czas na omawianiu wszystkich pozytywnych i negatywnych konsekwencji adopcji. Oboje musicie być otwarci na ten temat. Istnieje prawdopodobieństwo, że Twój partner nie jest gotowy – przynajmniej jeszcze nie. W końcu adopcja zmienia życie!

Kiedy oboje zgodnie rozważacie adopcję, nadszedł czas na przeprowadzenie badań. Możesz poszukać ośrodków adopcyjnych w lokalnej społeczności.  

Istnieje mnóstwo artykułów, blogów i informacji dostępnych w Internecie na temat adopcji. Mądrze jest uzyskać pełny obraz⁠ – czyli czytać wszystko i z różnych perspektyw na temat adopcji. Czytanie blogów pisanych przez adopcyjnych rodziców jest wspaniałym sposobem na poznanie wpływu adopcji na rodziny.

Kolejnym pierwszym krokiem do rozpoczęcia procesu adopcji jest zrozumienie, czym jest adopcja. Adopcja to przeniesienie opieki nad małoletnim dzieckiem na dorosłego opiekuna. Jest prawnie wiążąca i trwa przez całe życie – tak, jakby dziecko urodziło się w Waszej rodzinie.

Poza prawnie brzmiącą definicją, adopcja jest także zmieniająca życie, momentami trudna, radosna, ewolucyjna i bardzo złożona. Chociaż są chwile szczęśliwe i pełne miłości, ważne jest, aby wiedzieć, że nie zawsze wszystko będzie „różowe”. 

Kiedy będziesz gotowy, aby rozpocząć proces, nadszedł czas, aby wybrać rodzaj adopcji, który będzie najlepiej pasował dla Twojej rodziny. Czy chciałbyś adoptować dziecko starsze, być może jedno z tych, o których słyszałaś w mediach, jak po trudnych przejściach zostało odebrane rodzicom. Adopcja niemowlęcia, ze wskazaniem, rodzina zastępcza, rodzinny dom dziecka. Istnieje wiele rodzajów przyjęcia dziecka, nawet pozostanie rodzicem adopcyjnym na odległość.  

Określenie rodzaju adopcji, z którą zamierzasz iść naprzód, jest ważne ze względu na różnice w procesie. 

Znasz już pierwsze kroki, aby adoptować dziecko. Kiedy jesteś już zdecydowany, omówiłeś wszystko z partnerem i wiesz, jakie dziecko pragniesz adoptować, wybierz odpowiedni ośrodek adopcyjny i rozpocznij procedurę. Czeka Cię jeszcze długa i pewnie trudna droga, jednak pamiętaj o finale. Możesz mieć upragnione dziecko i poczucie, że dałeś mu dom, miłość i rodzinę, której bez Ciebie, być może nigdy by nie miało.

Fundacja DOM – My po prostu – Dbamy o Młodych

Facebook