Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

Bezpieczeństwo dzieci na wakacjach

Bezpieczeństwo dzieci na wakacjach

Bezpieczeństwo dzieci na wakacjach 

W większości dni w roku ciężko pracujemy i długo czekamy na upragniony urlop z rodziną. Odprężamy się – wolni od pracy, obowiązków domowych i biegu między szkołą a zajęciami dodatkowymi naszych dzieci. Jest to bardzo cenny czas dla całej rodziny, jednak należy pamiętać, aby podczas wakacji szczególnie dbać o bezpieczeństwo dzieci. 

Nie da się przewidzieć każdego scenariusza. Co więcej, ważne jest również to, że pomimo iż bezpieczeństwo dzieci podczas podróży jest niezwykle ważne, nie pozwolić, aby niepokój zepsuł nam wakacje. Po prostu bądźmy rozsądni, miejmy na nie oko i cieszmy się odrobiną zasłużonego czasu wolnego. 

Przeczytaj nasze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa dzieci na wakacjach.

Po 1 – Dane kontaktowe

Zapisz najważniejsze dane kontaktowe, takie jak: adres, w którym przebywasz, swój numer telefonu i numer telefonu hotelu – a następnie umieść je w kieszeni na zamek w ubraniu każdego dziecka. 

U starszych dzieci, które posiadają już telefony komórkowe, upewnij się, że mają również zapisany adres w swoich telefonach. Pamiętaj jednak, aby nie polegać jedynie na nich, ponieważ smartfony mogą się zgubić lub zwyczajnie rozładować. 

Aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci podczas wakacji, warto przed wyjazdem kupić specjalne bransoletki identyfikacyjne, gdzie możesz łatwo zapisać wszystkie dane i mieć pewność, że dziecko jej nie zgubi. 

Po 2 – Ustal miejsce spotkania 

Za każdym razem, gdy jesteś z dzieckiem w dużym zatłoczonym miejscu, powinieneś wybrać punkt orientacyjny, w którym rodzina może się spotkać, jeśli się zgubi. Wybierz coś dużego, charakterystycznego i łatwego do znalezienia. 

Po 3 – Daj instrukcję

Aby zapewnić bezpieczeństwo dzieci, upewnij się, że wiedzą co robić, jeśli się nie mogą Cię znaleźć. Wyjaśnij, że jeśli się zgubią, powinni poprosić o pomoc członka personelu, ratownika, policjanta lub rodzica innego (jeśli widzą, że z kobietą lub mężczyzną są inne dzieci).  

Po 4 – Krem do opalania 

Bezpieczeństwo dzieci na wakacjach to również regularne stosowanie kremów przeciwsłonecznych o wysokim współczynniku. Pamiętaj również o nakrycia głowy podczas upałów, przede wszystkim u małych dzieci, aby chronić ich delikatną skórę głowy i szyi.  

Po 5 – Uważaj na wodę 

Nawet jeśli Twoje dziecko umie pływać, nie pozwól mu tego robić bez nadzoru. Jeśli Twoje dziecko nie potrafi pływać, upewnij się, że ma specjalne pływaczki lub koło. Nie wybieraj niestrzeżonych miejsc kąpielowych. Pomimo, że może to być kuszące, ze względu na mniejsze skupisko ludzi jest to nieodpowiedzialne i niebezpieczne.  

 Po 6 – zapakuj podstawowy zestaw pierwszej pomocy 

Nie tylko klapki i ręcznik kąpielowy jest niezbędny do zabrania na urlop. Jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo dzieci podczas wakacji, spakuj apteczkę pierwszej pomocy, plastry, bandaż, leki przeciwbólowe, elektrolity, krem na oparzenia, czy coś na ukąszenie.   

Miłego wypoczynku! 

Fundacja DOM – My po prostu –  Dbamy o Młodych 

Facebook