Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

Jak budować silną samoocenę dziecka?

Jak budować silną samoocenę dziecka?

Jak budować silną samoocenę dziecka?  

Zdrowe poczucie własnej wartości jest jednym z najważniejszych fundamentów, które można rozwinąć u dziecka. Jest to jeden z kluczy do zdrowia i dobrego samopoczucia dziecka, a także zdrowia społecznego, psychicznego, behawioralnego i emocjonalnego. Będzie odgrywał kluczową rolę w radzeniu sobie z niepowodzeniami, presją rówieśników i innymi wyzwaniami na drodze życia. Jak budować silną samoocenę dziecka?

Poczucie własnej wartości to w zasadzie sposób, w jaki twoje dziecko widzi siebie i myśli o sobie oraz o swojej zdolności do robienia rzeczy. Ma to również wpływ na to, jak bardzo czuje się kochany oraz na ile wsparcia i zachęty – lub krytyki – otrzymuje od ważnych ludzi w swoim życiu, takich jak jego rodzice.

Oto kilka małych, ale znaczących sposobów, w jaki rodzice mogą budować silną samoocenę dziecka. 

Okazuj swojemu dziecku miłość każdego dnia

Wiedza o tym, jak bardzo kochasz, daje Twojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa i przynależności, które są kluczowe dla jego poglądu na siebie. W miarę dorastania będzie nadal budować swój krąg społeczny, nawiązując dobre przyjaźnie, tworząc więzi z kolegami z drużyny w zespole sportowym i nie tylko.

Twoja miłość tworzy podłoże pod zdrowe i silne relacje, które utworzy w późniejszym życiu. Więc przytul swoje dziecko, kiedy się żegnacie i pokaż, że kochacie je na wiele sposobów, każdego dnia.

Baw się z dzieckiem 

Kiedy bawisz się z dzieckiem, pokazujesz mu, że lubisz spędzać z nim czas i cenisz jego towarzystwo. Zabawa z dzieckiem ma wiele zalet. Twoje dziecko nie tylko zyskuje zaufanie do swojej zdolności bycia interesującą i rozrywkową osobą, która może tworzyć trwałe więzi społeczne. Badania wykazały, że szanse dziecka na bycie szczęśliwym wzrastają i ryzyko depresji i lęku maleje, gdy rodzice się z nimi bawią.

Daj swojemu dziecku obowiązki

Odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków odpowiednich do wieku daje dziecku poczucie celu. Nawet jeśli nie zrobi czegoś idealnie, daj mu znać, że doceniasz jego wysiłki. Chwal je za wszystko, co robi dobrze. Zapewniaj, że z czasem będzie coraz lepsze w wielu sprawach, w tym w obowiązkach.

Pozwól dziecku być niezależnym

Lata szkoły podstawowej to czas szybko rosnącej niezależności u dzieci. Zanim osiągają wiek nastoletni, wiele dzieci zaczyna spędzać czas samotnie w domu, samodzielnie chodząc do szkoły i pomagając młodszemu rodzeństwu. Ważne jest, aby rodzice pozwalali dzieciom stawać się coraz bardziej niezależnym. Pozwól na samodzielne rozmowy z nauczycielami o drobnych problemach, organizowanie zadań domowych, upewnianie się, że strój treningowy jest zapakowany i tak dalej. Tak zwane rodzicielstwo „pod kloszem” podważa zdolności dzieci do samodzielnego robienia rzeczy i budowania dobrej samooceny.

Naucz dziecko, że niepowodzenia i porażki są szansą na naukę

Podkreśl fakt, że bycie człowiekiem oznacza popełnianie błędów, a nie bycie doskonałym. Naucz je, aby dostrzegło, że ​​niepowodzenia są tym, co nas uczy, abyśmy mogli kontynuować próby poprawy.

Nigdy nie obrażaj ani nie umniejszaj swojego dziecka 

Kiedy Twoje dziecko robi coś, co doprowadza Cię do szaleństwa, pamiętaj, aby oddzielić swoją frustrację od swojego dziecka. Jesteś człowiekiem – kiedy Twoje dziecko źle się zachowuje, masz prawo czuć się zirytowany. Jednak rozmawiaj z dzieckiem z szacunkiem. Nie krzycz, stosuj zdrowe metody dyscypliny i naturalne konsekwencje.  

Odłóż telefon

W dzisiejszych czasach jesteśmy stale połączeni z urządzeniami mobilnym. Pozwalają nam one pisać i publikować w mediach społecznościowych oraz sprawdzać pocztę e-mail przez cały dzień, każdego dnia. Badania pokazują, że coraz więcej dzieci zauważa, że ​​ich rodzice nie zwracają na nie uwagi. Ciągłe ignorowanie, gdy jesteś z kimś, nie jest przyjemne – kiedy spędzasz czas z dzieckiem sam na sam, odłóż telefon.

Rozróżnij wysoką samoocenę od narcyzmu

Kiedy chcesz budować silną samoocenę dziecka, pamiętaj że pewność siebie nie oznacza myślenia, że ​​świat kręci się wokół niego. Lub że jego potrzeby są ważniejsze niż potrzeby innych ludzi. Zrównoważ zdrową samoocenę z innymi ważnymi umiejętnościami życiowymi, takimi jak empatia, życzliwość, dobre maniery, dobroczynność i poczucie wdzięczności.

Fundacja DOM – My po prostu – Dbamy o Młodych 

Facebook