Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

Czy moje dziecko bierze narkotyki?

Czy moje dziecko bierze narkotyki?

Czy moje dziecko bierze narkotyki? 

Skąd rodzic może wiedzieć, czy jego dziecko bierze narkotyki? To skomplikowane pytanie, na które nie można łatwo odpowiedzieć, ponieważ wymaga czasu i umiejętności złożenia puzzli dotyczących zachowania nastolatka. Ale bardzo ważne jest, aby rodzice zastanawiali się, czy ich nastolatki używają jakiegokolwiek rodzaju narkotyków, ponieważ może to prowadzić do poważnych konsekwencji.

Oto kwestie, które rodzice powinni wziąć pod uwagę, kiedy martwi ich zachowanie nastolatka i zastanawiają się, czy nie jest ono wynikiem zażywania substancji psychoaktywnych. 

Pokonaj szok, tak szybko jak to możliwe

 Dowiedzenie się, a nawet podejrzewanie, że Twoje dziecko bierze narkotyki, może być wielkim szokiem. Przetwarzanie myśli i emocji, które odczuwasz, zajmie trochę czasu. Jednak lepiej będzie dla Ciebie i Twojego nastolatka, jeśli będziesz wiedział o zażywaniu narkotyków, ponieważ może to prowadzić do uzyskania przez nastolatka wszelkiej pomocy, której potrzebuje, aby przestać. Tak więc, pracuj nad własnymi emocjami, aby móc podjąć rozsądne kroki, w celu sprawdzenia, czy problem narkotyków naprawdę dotyczy Twojego dziecka i ewentualnie mu pomóc.  

Nie zaprzeczaj, że doszło do zażywania narkotyków

Niektórzy rodzice uważają, że ich nastolatki nigdy nie zażywałyby narkotyków, ponieważ mają świetne stopnie, są sportowcami i nigdy nie mieli z nimi problemów. Chociaż w przeszłości mogło to być bardziej prawdziwe, dziś zażywanie substancji psychoaktywnych, nie dotyczy jedynie wybranych grup społecznych. 

Obecnie wszyscy nastolatkowie mają dostęp do wielu rodzajów narkotyków. Sportowcy mogą być bardziej podatni na niektóre rodzaje leków, takich jak sterydy, zdolni uczniowie mogą pod presją osiągnięć naukowych, brać narkotyki do przyswojenia materiału. 

Odrzuć stereotypy i zachowaj otwarty umysł rozważając, czy Twoje dziecko bierze narkotyki.  

Porozmawiaj ze swoim nastolatkiem

Ważne jest, aby rozmawiać z nastolatkiem na temat zażywania narkotyków, nie tylko jeśli uważasz, że może on brać narkotyki, ale również jako środek zapobiegawczy. Ale jeśli znalazłeś dowód na to, że Twój nastolatek używa, podziel się z nim tym, co znalazłeś i dlaczego uważasz, że zażywa on narkotyki. Twoje dziecko albo spróbuje wyjaśnić podniesione przez ciebie problemy, albo stanie się bardzo defensywne i rozpocznie walkę o władzę, aby uniknąć prawdziwej kwestii używania narkotyków.

Tak czy inaczej, będziesz musiał zapytać nastolatka, czy zażywa narkotyki. 

Więcej niż pewne jest, że powie Ci: „nie”, niezależnie od tego, jaka jest prawda. Poczucie winy i strach przed złapaniem sprawia, że ​​nastolatki kłamią, kiedy słyszą to pytanie.

Nie rozmawiaj z nastolatkiem, jeśli uważasz, że jest naćpany lub pijany. Jest niestabilny i nie jest w stanie odpowiednio się z Tobą komunikować. Poczekaj, aż będzie trzeźwy.

Poznaj oznaki zażywania narkotyków

Twoje dziecko może nigdy nie przynosić narkotyków do domu, ale zażywać je w szkole, na lokalnej imprezie lub w domu przyjaciela. Istnieją oznaki ostrzegawcze przed używaniem narkotyków, w tym spadanie ocen, wahania nastroju i utrata zainteresowania hobby lub rodziną.

Istnieją również konkretne znaki ostrzegawcze dla wybranego przez nastolatka narkotyku. Na przykład bycie na haju sprawi, że nastolatek będzie pobudzony, podczas gdy bycie po marihuanie sprawi, że nastolatek będzie senny po początkowym haju. Gdy poznasz znaki, możesz na nie zwrócić uwagę.

Sprawdź, czy w pokoju dziecka nie ma narkotyków ani akcesoriów związanych z nimi

Tak, prywatność jest ważna w rodzinie, ale nie tak ważna, jak wzięcie odpowiedzialności za rodzicielstwo. Używanie narkotyków przez nastolatka nie jest bezpieczne dla nikogo w twoim domu. Dlatego możesz rozważyć sprawdzenie, czy w rzeczach Twojego dziecka, nie ma narkotyków, lub akcesoriów, takich jak „szkło” do palenia marihuany. 

Możesz zdecydować się na kupienie testu w aptece

Jeśli nadal nie masz pewności, czy Twoje dziecko bierze narkotyki, ale uważasz, że jest to bardzo prawdopodobne, możesz zdecydować się na kupienie w aptece lub online testu. 

Zapoznaj się z instrukcją, aby znaleźć listę środków odurzających, które wykryje test. Zwykle jest to marihuana, amfetamina, metamfetamina, ekstaza i kokaina. 

 Niektórzy rodzice nie mają innego wyboru, jak użyć zestawu do testowania narkotyków, ponieważ ich nastolatki zaprzeczają używaniu narkotyków. Inni rodzice będą regularnie testować nastolatki, aby nie dopuścić do zażywania narkotyków. Może być to polecane, jeśli Twoje dziecko używało narkotyków w przeszłości. Bez względu na powód, dla którego zdecydujesz się użyć testu narkotykowego, wiedz, że nawet jeśli Twoje dziecko bardzo się na Ciebie gniewa, możesz pracować nad odbudowaniem zaufania, jakie oboje straciliście, gdy sytuacja z używaniem narkotyków będzie pod kontrolą. 

Co się stanie, jeśli test narkotykowy wyjdzie czysty, a Twoje dziecko nie zażywa narkotyków? Czy przeszliście przez to wszystko za darmo? Nie. To, co zrobiłeś, wyklucza jeden problem. Coś sprawiło, że pomyślałeś, że Twoje dziecko bierze narkotyki i niestety używanie narkotyków nie jest jedynym problemem, z którym borykają się nastolatki. Możesz skontaktować się z lekarzem rodzinnym, czy wychowawcą szkolnym, aby omówić niepokojące Cię objawy nastolatka, aby dowiedzieć się, co jeszcze może być problemem. 

Fundacja DOM – My po prostu – Dbamy o Młodych

Facebook