Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

Inteligencja emocjonalna – naucz dziecko zdrowego wyrażania emocji

Inteligencja emocjonalna – naucz dziecko zdrowego wyrażania emocji

Inteligencja emocjonalna – naucz dziecko zdrowego wyrażania emocji

Jako rodzice mamy obowiązek zachęcania dziecka do rozwijania jego inteligencji. Oznacza to oczywiście inteligencję akademicką – ale to nie jedyny rodzaj inteligencji, który ma znaczenie. Inteligencja emocjonalna jest definiowana jako zdolność osoby, aby odpowiednio wyrażać emocje i zarządzać nimi przy jednoczesnym poszanowaniu uczuć innych. Jest to zestaw umiejętności, które dzieci mogą rozpocząć naukę w każdym wieku.

Korzyści z inteligencji emocjonalnej

W ciągu ostatnich kilku dekad badania wykazały, że inteligencja emocjonalna zapewnia wiele korzyści, które będą dobrze służyć Twojemu dziecku przez całe życie. Niektóre z nich to:

Inteligencja emocjonalna jest powiązana z wysokim IQ. Dzieci o wyższym poziomie inteligencji emocjonalnej osiągają lepsze wyniki na standardowych testach. Mają też wyższe stopnie.

Lepsze relacje. Inteligencja emocjonalna pomaga dzieciom radzić sobie z konfliktami i nawiązywać głębsze przyjaźnie. Dorośli o wysokim poziomie inteligencji emocjonalnej mają także lepsze relacje w życiu osobistym i zawodowym.

Większy sukces w wieku dorosłym. W 19-letnim badaniu opublikowanym w American Journal of Public Health stwierdzono, że umiejętności społeczne i emocjonalne dziecka w przedszkolu mogą przewidywać sukces przez całe życie. Dzieci, które były w stanie dzielić się, współpracować i postępować zgodnie ze wskazówkami w wieku 5 lat, były bardziej skłonne do zdobycia stopni naukowych i rozpoczęcia pracy w pełnym wymiarze godzin do 25 roku życia.

Lepsze zdrowie psychiczne. Osoby o wyższym poziomie inteligencji emocjonalnej rzadziej doświadczają depresji i innych chorób psychicznych.

Korzyści inteligencji emocjonalnej mają sens. Dziecko, które potrafi się uspokoić, gdy jest złe, może dobrze sobie radzić w trudnych okolicznościach. A dziecko, które potrafi wyrazić swoje emocje w zdrowy sposób, może utrzymywać zdrowsze relacje niż dziecko, które krzyczy lub mówi złe rzeczy, kiedy jest zdenerwowane.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​wszystkie dzieci mają zdolność uczenia się inteligencji emocjonalnej. Potrzebują tylko dorosłych, którzy je tego nauczą.

1. Rozpoznaj emocje swojego dziecka

Dzieci muszą wiedzieć, jak rozpoznać, jak się czują. Możesz pomóc dziecku, nadając nazwę jego emocjom – przynajmniej emocjom, które podejrzewasz, że czuje.

Kiedy Twoje dziecko jest zdenerwowane, przegrał grę, możesz powiedzieć: „Wygląda na to, że teraz czujesz się naprawdę zły. Czy to prawda? ”Jeśli wygląda na smutnego, możesz powiedzieć:„ Czy czujesz się rozczarowany, że nie odwiedzimy dziś babci i dziadka? ”

Słowa emocjonalne, takie jak „zły”, „zdenerwowany”, „nieśmiały” i „bolesny” mogą zbudować słownictwo do wyrażania uczuć. Nie zapomnij również podzielić się słowami pozytywnych emocji, takich jak „radość”, „podekscytowany”, czy „pełen nadziei”.

2. Pokaż empatię

Lepszym podejściem jest potwierdzenie jej uczuć i okazanie empatii – nawet jeśli nie rozumiesz, dlaczego jest taka smutna. Jeśli dziecko płacze, ponieważ powiedziałeś mu, że nie może iść do parku, dopóki nie posprząta pokoju, powiedz coś w stylu. „Rozumiem. Też czuję się zdenerwowany, gdy nie mogę zrobić tego, czego chcę. Czasem ciężko jest pracować, kiedy się nie chce”.

Kiedy Twoje dziecko jest zdenerwowane – szczególnie gdy jego emocje wydają się nieco dramatyczne – może być kuszące, aby zminimalizować to, jak się czuje. Ale lekceważące komentarze nauczą Twoje dziecko, że źle się czuje.

Kiedy Twoje dziecko zobaczy, że rozumiesz, jak się czuje w środku, poczuje się mniej zobowiązane do pokazania, jak się czuje poprzez swoje zachowanie. Więc zamiast krzyczeć, by pokazać, że jest złe, poczuje się lepiej, gdy dasz jasno do zrozumienia, że je​ rozumiesz.

3. Modeluj odpowiednie sposoby wyrażania uczuć

Dzieci muszą umieć wyrażać swoje emocje w odpowiedni społecznie sposób. Więc mówiąc: „Moje uczucia są zranione” lub rysowanie smutnej twarzy może być pomocne. Krzyczenie i rzucanie rzeczami nie jest w porządku.

Najlepszym sposobem nauczenia dziecka wyrażania uczuć jest samodzielne modelowanie tych umiejętności. Używaj odpowiednich słów w codziennej rozmowie i ćwicz mówienie o nich. Badania pokazują, że inteligentni emocjonalnie rodzice częściej mają inteligentne emocjonalnie dzieci. Niech nawyk koncentruje się na budowaniu umiejętności, abyś mógł być wzorem do naśladowania dla swojego dziecka.

4. Naucz zdrowych umiejętności radzenia sobie

Kiedy dzieci zrozumieją swoje emocje, muszą nauczyć się, jak sobie z nimi radzić w zdrowy sposób . Umiejętność uspokojenia się, pocieszenia lub zmierzenia się ze swoimi obawami może być skomplikowana dla najmłodszych.

Naucz konkretnych umiejętności. Na przykład, Twoje dziecko może skorzystać z nauki, jak wziąć kilka głębokich oddechów, kiedy jest złe, aby uspokoić swoje ciało. 

Możesz także pomóc dziecku w stworzeniu zestawu, który pomoże mu regulować jego uczucia. Kolorowanka, ulubiona książka, kojąca muzyka i balsamy, które dobrze pachną, to kilka elementów, które mogą pomóc zaangażować jego zmysły i uspokoić emocje. Umieść przedmioty w specjalnym pudełku, które ozdobi. Następnie, gdy jest zdenerwowane, przypomnij mu, aby poszło po zestaw uspokajający i ćwiczyło używanie narzędzi do kontrolowania swoich emocji.

5. Rozwijaj umiejętności rozwiązywania problemów

Część budowania inteligencji emocjonalnej obejmuje naukę rozwiązywania problemów . Po opisaniu uczuć i zajęciu się nimi nadszedł czas, aby zastanowić się, jak rozwiązać sam problem.

Być może Twoje dziecko jest złe, że jego rodzeństwo mu przeszkadza, gdy gra w grę. Pomóż mu zidentyfikować co najmniej pięć sposobów rozwiązania tego problemu. Rozwiązania nie muszą być dobrymi pomysłami. Początkowo celem jest burza mózgów pomysłów.

Po znalezieniu co najmniej pięciu możliwych rozwiązań pomóż mu ocenić zalety i wady każdego z nich. Następnie zachęć je do wybrania najlepszej opcji.

Kiedy Twoje dziecko popełnia błędy, zapoznaj się z tym, co można zrobić inaczej i co może zrobić Twoje dziecko, aby rozwiązać wszelkie problemy. Staraj się działać jako trener, zamiast podawać mu gotowe rozwiązanie „na tacy”. 

W razie potrzeby udzielaj wskazówek, ale pracuj nad tym, aby pomóc dziecku zobaczyć, że ma ono zdolność do pokojowego i skutecznego rozwiązywania problemów samodzielnie.

6. Uczyń z inteligencji emocjonalnej ciągły cel

Bez względu na to, jak inteligentne emocjonalnie wydaje się Twoje dziecko, zawsze jest miejsce na poprawę. I prawdopodobnie będą pewne wzloty i upadki w całym dzieciństwie i okresie dojrzewania. W miarę dorastania może napotykać przeszkody, które będą stanowić wyzwanie dla jego umiejętności. Postaraj się więc włączyć budowanie umiejętności do swojego codziennego życia, kiedy Twoje dziecko jest jeszcze małe.

Rozmawiaj o emocjach, jakie mogą odczuwać postacie w książkach lub filmach. Omów lepsze sposoby rozwiązania problemów lub strategie, które postacie mogą traktować innych z szacunkiem. Gdy Twoje dziecko dorasta, mów o rzeczywistych sytuacjach – niezależnie od tego, czy chodzi o rzeczy, które napotyka w codziennym życiu, czy o problem, o którym czytasz w wiadomościach. Niech rozmowa będzie trwała.

Wykorzystaj błędy swojego dziecka jako okazję do lepszego rozwoju. Kiedy działa, ponieważ jest zły lub rani czyjeś uczucia, poświęć trochę czasu, aby porozmawiać o tym, co może zrobić lepiej w przyszłości. Dzięki ciągłemu wsparciu i poradnictwu Twoje dziecko może rozwinąć inteligencję emocjonalną i siłę psychiczną, których będzie potrzebować, aby odnieść sukces w życiu. 

Budowanie i wspieranie inteligencji emocjonalnej przez cały okres życia Twojego dziecka ma jeszcze jedną zaletę. W ten sposób budujesz z nim więź i jego poczucie, że gdy cokolwiek złego się dzieje, zawsze może liczyć na Twoje wsparcie. 

Fundacja DOM – My po prostu – Dbamy o Młodych 

Facebook