Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

Jak rozpocząć karierę po opuszczeniu domu dziecka?

Jak rozpocząć karierę po opuszczeniu domu dziecka?

Jak rozpocząć karierę zawodową po opuszczeniu domu dziecka?

Jesteś pełnoletni i zastanawiasz się nad opuszczeniem domu dziecka, jednak boisz się, że poza jego murami nie będziesz w stanie sam sobie poradzić? Nie wierzysz, że możesz osiągnąć sukces? Nie wiesz jak rozpocząć karierę zawodową po opuszczeniu domu dziecka? Jedno jest pewne – nie zmienisz nic, jeżeli nie weźmiesz sprawy we własne ręce. Nie ma sytuacji bez wyjścia, trzeba tylko znaleźć odpowiedni klucz.

Predyspozycje

Fakt, iż prawdopodobnie nie masz wysokiego wykształcenia, nie oznacza, że nie posiadasz predyspozycji zawodowych. Zastanów się więc, nad swoimi mocnymi stronami, umiejętnościami i pasją. Być może robisz świetne zdjęcia, nie wyobrażasz sobie życia bez motoryzacji, bądź kochasz kontakt z ludźmi – doradzać im. Wszystko to przybliży Cię do odpowiedzi na najważniejsze pytania: “Kim chciałbyś zostać?” i “W jakim kierunku zmierzasz?”. Jeżeli nadal nie jesteś przekonany, co chciałbyś robić, możesz wykonać darmowy test kompetencji zawodowych online.

Zdobądź doświadczenie i buduj swoje portfolio

Jeżeli zastanowiłeś się już, co chciałbyś robić w życiu, przyszedł czas, aby rozpocząć karierę zawodową. Musisz pamiętać, iż dla pracodawców bardzo często kluczowym kryterium przy zatrudnianiu pracownika, jest doświadczenie. Wielokrotnie przewyższa ono nawet kryterium wyższego wykształcenia. Buduj więc swoje doświadczenie w danej dziedzinie, w jednym kierunku. Dobrym pomysłem na start, może być pójście na staż. Jest to świetny sposób, aby postawić pierwsze kroki w interesującej Cię branży. Nie martw się, że nie otrzymałeś stanowiska na poziomie, o którym marzyłeś. To twój początek, z każdym przepracowanym miesiącem budujesz swoją pozycję i stajesz się bardziej wartościowym pracownikiem.

Postaw na szkolenia

Jednym z lepszych kroków, które warto podjąć, aby rozpocząć karierę zawodową, jest zdobycie, oraz poprawa swoich umiejętności. Najlepszym sposobem, aby to osiągną,ć są szkolenia. Nie martw się, jeżeli uważasz, że nie masz na to odpowiednich środków. Możesz skorzystać z darmowych szkoleń internetowych, zapytać o nie w urzędzie pracy, bądź fundacje charytatywne. Podczas poszukiwania pracy, warto również zwrócić uwagę, czy pracodawca oferuje szkolenia w swojej firmie. Istnieje wiele ofert, w których poszukiwani są pracownicy bez doświadczenia, jednak firma posiada wewnętrzne szkolenia, dzięki którym możesz budować swoją karierę krok po kroku.  

Pozwól sobie pomóc

Zapewne wiesz, iż masz prawo zarejestrować się w urzędzie pracy, w którym pracownicy, pomogą Ci znaleźć zatrudnienie. Często jednak z powodu niskich kwalifikacji i braku doświadczenia, usamodzielniającym się podopiecznym domów dziecka proponowane są oferty najniższych kategorii. Czy warto w ten sposób rozpocząć karierę zawodową? Jasne, że tak – jeżeli nie ma się innej opcji. Żadna praca nie hańbi, a za coś trzeba żyć. Warto jednak wiedzieć, iż istnieją programy takie jak DOMINO, Fundacji DOM Dbamy o Młodych, które przewidują pomoc osobom usamodzielniającym się. Dołączając do programu, możesz nie tylko podwyższyć swoje kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach, ale i pomogą Ci znaleźć odpowiednią pracę, abyś mógł się rozwijać i budować lepszą przyszłość.

Rozpoczęcie kariery zawodowej po opuszczeniu domu dziecka, może być trudne, ale nie jest niemożliwe. Nie daj sobie wmówić, że nie jesteś w stanie osiągnąć sukcesu. Aby iść naprzód, musisz wykazać się wytrwałością. Jeżeli skupisz się na swoich celach, będziesz otwarty na zdobywanie wiedzy i doświadczenia, możesz stworzyć karierę, o której zawsze marzyłeś.

Fundacja DOM – My po prostu Dbamy o Młodych!

Facebook