Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

Jak rozpoznać przemoc wobec dzieci?

Jak rozpoznać przemoc wobec dzieci?

Jak rozpoznać przemoc wobec dzieci?

Niezależnie od tego, czy jesteś pedagogiem, rodzicem, znajomym – jeśli masz podejrzenie, że dziecko w twoim otoczeniu doświadcza przemocy fizycznej, psychicznej czy seksualnej, należy zareagować. Co jednak, jeśli nie masz pewności ani dowodów? Dowiedz się, jak rozpoznać przemoc wobec dzieci.

Przede wszystkim nie oczekuj, że dziecko zapytane o to, czy ktoś się nad nim znęca, odpowie od razu i bezpośrednio. Jest to niemal niemożliwe z dwóch powodów. Po pierwsze, mały człowiek może się bać, zwłaszcza, jeśli jego dręczyciel zdążył go skutecznie zastraszyć. Po drugie, często oprawcami dzieci są najbliżsi. Kilkuletni chłopiec czy dziewczynka nie wyzna z łatwością, że rodzic lub przyjaciel domu robi coś złego.

Czym jest przemoc?

Aby wiedzieć, jak rozpoznać przemoc wobec dzieci, trzeba wiedzieć, czym dokładnie ona jest. Wbrew temu, co wciąż myśli wiele dorosłych osób, nie są to tylko widoczne na ciele siniaki.

Przemoc jest przede wszystkim intencjonalna. Rozumie się przez nią celowe wykorzystywanie władzy czy siły fizycznej, które skutkuje uszkodzeniami ciała lub krzywdą psychiczną.

Przemoc wobec dzieci możemy podzielić na:

    1. Fizyczną (kary cielesne, popychanie, ściskanie, potrząsanie, rzucanie)
    2. Zaniedbywanie (żywieniowe, emocjonalne, edukacyjne, fizyczne, zdrowotne)
    3. Psychiczną (poniżanie, ośmieszanie, zastraszanie, szantażowanie, odrzucanie emocjonalne, obwinianie, manipulowanie, krzyk)
    4. Seksualną (gwałt, pedofilia, kazirodztwo)

Jak można rozpoznać, że dochodzi do którejś z tych form?

Objawy przemocy fizycznej wobec dziecka

Oczywiście, dziecko może w trakcie zabawy ulec wypadkowi, nabić sobie guza, oparzyć się, skaleczyć, mieć siniaka czy nawet złamać kość. Jeśli jednak widzisz, że maluch ma obrażenia cielesne, które są wyjątkowo rozległe lub zdarzają się częściej niż innym dzieciom w tym wieku, powinieneś / powinnaś zaświecić w swojej głowie żółte światło. Jak rozpoznać przemoc wobec dzieci, które mogą być bite? Dziecko doznające przemocy fizycznej, zamiast szczerze powiedzieć o przyczynach obrażeń, może wymyślać na ten temat niewiarygodne historie. Często wycofuje się też z zabaw z rówieśnikami. Może próbować ukrywać obrażenia, na przykład nie chcąc zdejmować bluzek z długim rękawem mimo wysokich temperatur, a także wzdrygać się przy bliższym kontakcie z dorosłymi.

Objawy zaniedbywania dziecka

Dość wyraźne są też objawy zaniedbywania. Dziecko, które doznaje tej formy przemocy, może być brudne i nieprzyjemnie pachnieć, być często głodne i nieodpowiednio ubrane. Często jest nieobecne w szkole lub nie odrabia prac domowych. Może też spędzać dużo czasu z nieodpowiednią dla siebie grupą znajomych czy sięgać po używki już w bardzo młodym wieku.

Objawy przemocy psychicznej wobec dziecka

O ile zaniedbanie i obrażenia cielesne są widoczne gołym okiem, to z przemocą psychiczną jest inaczej. Jak rozpoznać przemoc wobec dzieci, gdy dotyczy psychiki? U chłopców i dziewczynek doświadczających tego typu znęcania wyraźny jest brak pewności siebie. Mogą przez to wycofywać się z kontaktów z rówieśnikami bądź przeciwnie – napiętnować inne dzieci, aby wyrzucić w ten sposób swoją frustrację. Częstym skutkiem przemocy psychicznej u małych ludzi są też fobie, obsesje i histerie, problemy ze snem oraz samookaleczanie się.

Objawy przemocy seksualnej wobec dziecka

W świetle polskiego prawa ofiarą przemocy seksualnej jest dziecko, które nie ukończyło jeszcze 15 lat. Skłanianie go do aktywności seksualnych jest wyrządzaniem krzywdy, bo tak młoda osoba nie rozumie zasad i konsekwencji z tym związanych. Dziecko, które doznaje przemocy seksualnej, może mieć obrażenia miejsc intymnych (podejrzenia powinny wzbudzić problemy z siadaniem albo chodzeniem) i wyrażać niechęć wobec rozbierania się przy innych. Niepokój dorosłych powinny wzbudzić także dziwne i nieadekwatne komentarze dziecka na temat seksu czy inne nietypowe zachowania, a także sytuacja, w której maluch przyjaźni się z dorosłą osobą, od której dostaje dużo prezentów.

Jak reagować?

Jeśli u dziecka w swoim otoczeniu zauważasz któreś z wymienionych sygnałów, zachowaj wzmożoną czujność. Warto, abyś porozmawiał/-a o tym z kimś, kto może ci pomóc zareagować w mądry i skuteczny sposób, na przykład z nauczycielem. Dzieci nie są w stanie same się obronić przed przemocą, dlatego ważne, aby mogły liczyć na nas, dorosłych.

Facebook