Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

Jak zdyscyplinować dziecko bez przemocy?

Jak zdyscyplinować dziecko bez przemocy?

Jak zdyscyplinować dziecko bez przemocy? 

Jako rodzice musimy nauczyć nasze dzieci zachowania. Osoby, które mają głęboko zakorzenione kary cielesne, uważają, że rodzic, który nie bije swojego dziecka, stosuje bezstresowe wychowanie – w ogóle nie używa dyscypliny i pozwala „wejść sobie na głowę”. Jednak prawda jest taka, że istnieje wiele sposobów, aby zdyscyplinować dziecko bez użycia przemocy. Jest to jednak praca, która wymaga czasu i cierpliwości. Poznaj nasze skuteczne i zdrowe strategie, aby pomóc dziecku nauczyć się akceptowalnego zachowania. 

Strategie zdrowej dyscypliny 

Pokaż i powiedz. Naucz dziecko rozróżniać dobro od zła za pomocą spokojnych słów i działań. Modeluj zachowania, które chcesz zobaczyć u swoich dzieci.  

Ustal ograniczenia. Miej jasne i spójne zasady, które mają przestrzegać Twoje dzieci. Pamiętaj, aby wyjaśnić te zasady, używając terminów odpowiednich do wieku, aby dzieci mogły je zrozumieć. 

Daj konsekwencje. Spokojnie i stanowczo wyjaśnij konsekwencje, które poniesie dziecko łamiąc zasady lub źle się zachowując. Na przykład: powiedz, że jeśli dziecko nie podniesie swoich zabawek, odłożysz je na resztę dnia. Bądź konsekwentny w swoich słowach i nie poddawaj się, oddając je po kilku minutach. Pamiętaj jednak, aby nie zabierać czegoś, czego dziecko naprawdę potrzebuje. 

Wysłuchaj. Słuchanie (Nie – słyszenie) jest bardzo ważne. Pozwól dziecku zakończyć historię, zanim pomożesz rozwiązać problem. Uważaj na czas, w którym niewłaściwe zachowanie ma pewne podłoże, jak uczucie zazdrości. Porozmawiaj o tym z dzieckiem a nie tylko dawaj konsekwencje. 

Zwracaj na nie uwagę. Najpotężniejszym narzędziem, aby zdyscyplinować dziecko jest uwaga, miłość i szacunek. Wszystkie dzieci chcą uwagi rodziców, która wzmacnia dobre zachowania.  

Chwal. Dzieci muszą wiedzieć, kiedy robią coś złego, ale i kiedy robią coś do tego. Zwróć więc uwagę na dobre zachowanie, chwaląc sukcesy i podejmowane próby. Bądź w tym entuzjastyczny, mówiąc np. „WOW, dobrze się spisałeś odkładają tę zabawkę.”

Ignoruj. Jeżeli Twoje dziecko nie robi czegoś niebezpiecznego, ignorowanie pewnych zachowań może nauczyć je naturalnego ponoszenia konsekwencji ich działań, a co za tym idzie zdyscyplinować dziecko. Na przykład, jeśli Twoje dziecko celowo upuszcza ciasteczka, wkrótce nie będzie już więcej ciasteczek do jedzenia. Jeśli rzuci i złamie swoją zabawkę, nie będzie w stanie się nią bawić. Nie potrwa długo, zanim nauczy się nie upuszczać ciasteczek i bawić się zabawkami. 

Bądź przygotowany na kłopoty. Planuj z wyprzedzeniem sytuację, w których dziecko może mieć problemy z zachowaniem. Przygotuj je na nadchodzące działania i na to, jak mają się zachowywać. 

Przekieruj złe zachowanie. Czasami dzieci źle się zachowują, ponieważ się nudzą. Przekieruj złe zachowanie na alternatywne działania.  

Klapsy i ostre słowa są szkodliwe i nie działają. Ważne jest, aby skupić się na nauczaniu dobrego zachowania, zamiast karać złe zachowanie. Bicie i inne formy kar fizycznych nie poprawią zachowania Twojego dziecka. To samo dotyczy krzyku lub zawstydzenia dziecka. Surowe kary fizyczne i werbalne, oprócz tego, że są nieskuteczne, mogą również zaszkodzić długoterminowemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu dziecka.

Pamiętaj, że jako rodzic możesz dać sobie chwilę czasu by ochłonąć, gdy czujesz, że tracisz kontrolę. Upewnij się, że dziecko jest bezpieczne i daj sobie kilka minut, aby wziąć kilka głębokich wdechów, lub zrelaksować się. Kiedy poczujesz się lepiej, wróć do swojego dziecka, przytul się i zacznijcie od nowa.

Jeśli zdarzy Ci się wybuchnąć i popełnić błąd, poczekaj aż ochłoniesz, przeproś swoje dziecko i wyjaśnij, jak poradzisz sobie w takiej sytuacji następnym razem. Pamiętaj, aby dotrzymać obietnicy. Da to Twojemu dziecku dobry model wychodzenia z błędów.

Wskazówki według wieku

Niemowlęta

 • Używaj pozytywnego języka, aby prowadzić swoje dziecko. Na przykład powiedz „Czas usiąść”, a nie „Nie stój”.
 • Używaj jasnego słowa „nie” dla najważniejszych kwestii, takich jak bezpieczeństwo. Ogranicz potrzebę mówienia „nie” , umieszczając niebezpieczne lub kuszące obiekty poza zasięgiem.
 • Dzieci w tym wieku potrzebują konsekwentnych zachowań. Porozmawiaj więc że swoim partnerem, członkami rodziny i innymi osobami, aby wszyscy przestrzegali ustalonych zasad. 

Maluchy

 • Twoje dziecko zaczyna rozpoznawać, co jest dozwolone, a co nie, ale może testować niektóre zasady, aby zobaczyć, jak reagujesz. Zwróć uwagę i pochwalaj zachowania, które lubisz i ignoruj ​​te, do których chcesz je zniechęcić. W razie potrzeby przekieruj do innej aktywności.
 • Naucz malucha, aby nie uderzał, nie gryził ani nie stosował innych agresywnych zachowań . Modeluj zachowania bez przemocy, nie klepiąc swojego malucha i nie rozwiązując konfliktu ze swoim partnerem w agresywny sposób.
 • Bądź konsekwentny w egzekwowaniu.
 • Reaguj na konflikty między rodzeństwem, ale unikaj bycia stronniczym. Na przykład, jeśli pojawi się argument dotyczący zabawki, ta może zostać odłożona.

Wiek przedszkolny

Dzieci w wieku przedszkolnym nadal próbują zrozumieć, jaki mają wpływ ich działania. Gdy uczą się właściwego zachowania, oczekują, że będą kontynuować testowanie granic rodziców i rodzeństwa.

 • Zacznij przypisywać prace dostosowane do wieku , np. Odkładanie zabawek. Daj proste wskazówki krok po kroku. Nagradzaj ich pochwałami.
 • Pozwól dziecku dokonywać wyboru spośród akceptowalnych alternatyw, ustawiając rozsądne limity.
 • Naucz swoje dziecko traktowania innych tak, jak chce być traktowane.
 • Wyjaśnij, że czasem można szaleć ale nie krzywdzić kogoś lub psuć rzeczy. Naucz ich, jak radzić sobie z gniewnymi uczuciami w pozytywny sposób, np. Rozmawiając o tym.
 • Aby rozwiązać konflikty, daj mu czas na wyciszenie lub usuń źródło konfliktu.

Wiek edukacji wczesnoszkolnej 

 • Rozmawiaj o wyborach w trudnych sytuacjach, o dobrych i złych opcjach oraz o tym, co może nastąpić w zależności od tego, jak zdecyduje się działać.
 • Rozmawiaj o oczekiwaniach rodziny i rozsądnych konsekwencjach nieprzestrzegania zasad.
 • Zapewnij równowagę przywilejów i odpowiedzialności, dając dzieciom więcej przywilejów, gdy przestrzegają zasad dobrego zachowania.
 • Modeluj cierpliwość, troskę i szacunek dla innych.

Młodzież

 • Ponieważ nastolatek rozwija bardziej niezależne umiejętności podejmowania decyzji, musisz zrównoważyć swoją bezwarunkową miłość i wsparcie jasnymi oczekiwaniami, zasadami i granicami.
 • Kontynuuj okazywanie wielu uczuć i uwagi. Codziennie rozmawiaj. Młodzi ludzie częściej podejmują zdrowe decyzje, jeśli pozostają w dobrym kontakcie z członkami rodziny.
 • Uznaj wysiłki, osiągnięcia i sukcesy swojego nastolatka. Chwal wybór unikania palenia tytoniu, picia alkoholu. Daj dobry przykład poprzez swoje odpowiedzialne spożywanie alkoholu i innych substancji.

Rodzicu, pamiętaj, że kary fizyczne zamiast uczyć samokontroli i odpowiedzialności, zwiększa agresję i gniew dziecka. Im częściej i mocniej je uderzasz, tym bardziej trwały pozostawiasz ślad, nie tylko na ciele, ale przede wszystkim w mózgu. Tak samo krzywdząca jest przemoc słowna. Używanie słów do wywołania bólu emocjonalnego lub zawstydzenia, może prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym. Wychowuj swoje dziecko z szacunkiem, troską i miłością – dokładnie tak, jak sam chcesz być traktowany przez najbliższe osoby. 

Fundacja DOM – My po prostu – Dbamy o Młodych 

Facebook