Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

Jak zostać wolontariuszem?

Jak zostać wolontariuszem?

Jak zostać wolontariuszem?

Wolontariat opisywany jest jako dobrowolna, świadoma i nieodpłatna działalność, w której ktoś poświęca swój czas na pomoc organizacji non-profit lub osobom, z którymi nie są w żaden sposób związani (rodzina, przyjaciele, znajomi). Korzyści płynące z pracy wolontariackiej sięgają daleko. Dzięki niej możemy zdobywać nowe umiejętności, poznawać nowych ludzi, mieć pozytywny wpływ dla społeczności, budować zaufanie i poczuć satysfakcję. Zastanawiałeś się kiedyś jak zostać wolontariuszem?

Przeanalizuj co masz do zaoferowania

Jednym z głównych podpunktów, które powinieneś wykonać, gdy zastanawiasz się, jak zostać wolontariuszem, jest przeanalizowanie zestawu swoich umiejętności, czyli tego co możesz zaoferować. Lista rzeczy, które mogą robić wolontariusze, jest niemalże nieskończona. Możesz udzielać korepetycji, prowadzić zajęcia sportowe, uczestniczyć w zbiórkach pieniężnych/rzeczowych czy wykonywać większe bądź drobniejsze prace remontowe. Zastanów się w czym jesteś dobry – jeśli Twoją mocną stroną, jest nawiązywanie kontaktów z ludźmi, możesz świetnie sprawdzić się, w przeprowadzaniu zbiórek publicznych, które mogą znacznie poprawić funkcjonowanie organizacji. Jeżeli zaś jesteś nieśmiały, jednak prace w ogrodzie sprawiają, że czujesz się w swoim żywiole, możesz zgłosić się na ochotnika do pielęgnacji terenu.

Wybór organizacji

Wybór miejsca, któremu pragniesz poświęcić swoją pracę i czas, to kolejny punkt na liście, gdy zastanawiasz się: “Jak zostać wolontariuszem?”. Jakkolwiek możesz wspierać pierwszą, dowolną organizację, prawdopodobnie będziesz szczęśliwszy i pozostaniesz wolontariuszem na dłużej w instytucji, która wspiera sprawę, na której Ci zależy. Aby znaleźć organizację, do której będziesz najlepiej pasować, powinieneś zastanowić się nad osobistymi wartościami, przekonaniami i zainteresowaniami. Gdy Twoją pasją są zwierzęta, możesz zgłosić się do pomocy w schronisku dla zwierząt. Natomiast gdy nie jest Ci obojętny los pochodzących dzieci z ubogich rodzin czy domów dziecka, możesz poszukać fundacji, takiej jak DOM Dbamy o Młodych.

Zanim zadasz sobie pytanie: “Jak zostać wolontariuszem?”, powinieneś również zastanowić się, dlaczego chcesz nim zostać – czy jest coś konkretnego, co chcesz robić. Oto kilka pytań, które możesz sobie zadać, aby zawęzić obszar wyszukiwania i dopasować wolontariat do swojej osobowości:

  • Czy chce być wolontariuszem, aby było lepiej w miejscu, w którym mieszkam?
  • Moim celem jest poznawanie nowych, różnorodnych ludzi?
  • Chcę spróbować czegoś nowego – zrobić coś z wolnym czasem?
  • Dzięki pracy wolontariackiej zdobędę doświadczenie niezbędne w zawodzie, które zamierzam wykonywać?
  • Pragnę zrobić coś dobrego dla innych?
  • Chciałbym oddać się temu, co jest zgodne z moimi przekonaniami lub hobby?

Gdy zastanowisz się nad powyższymi punktami, odpowiedź na pytanie: “Jak zostać wolontariuszem?”, nie powinna sprawić Ci trudności. Najważniejsze jest to, aby samemu zastanowić się, czego oczekujesz od wolontariatu i jaka inicjatywa, jest dla Ciebie najbliższa. Kolejno, wystarczy jedynie zgłosić się do wybranej przez siebie organizacji, bądź sprawdzić na jej stronie internetowej, czy poszukują wolontariuszy.

Jeżeli chcesz zostać wolontariuszem, dołącz do Fundacji DOM Dbamy o Młodych!  

Facebook