Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

Historia rozbitej rodziny, czyli mama odzyska czwórkę synów z domu dziecka

Historia rozbitej rodziny, czyli mama odzyska czwórkę synów z domu dziecka
Historia rozbitej rodziny, czyli jak mama odzyska czwórkę synów z domu dziecka.

Dom jest oazą, do której pragnie się wrócić po ciężkim dniu pracy czy trudnościach w szkole. Idealny dom, to miejsce, w którym panuje miłość, troska o innych członków rodziny, poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Takiego domu nie miała Pani Danusia z Łodzi, która po 13 latach życia w toksycznym związku konkubenckim straciła dach nad głową. Dziś, dzięki Fundacji DOM Dbamy o Młodych mama odzyska czwórkę synów z domu dziecka.

Zrujnowane życie

Pani Danusia, jest matką czwórki chłopców w wieku od 4 do 10 lat. Przez 13 lat żyła w związku konkubenckim z ojcem dzieci. Z biegiem czasu, partner Pani Danusi zmieniał jej życie w koszmar. W ich domu, coraz częstszym gościem był alkohol oraz psychiczna i fizyczna przemoc nad całą rodziną. Pani Danusia nigdy nie była osobą zamożną, jednak nigdy nie stroniła od ciężkiej pracy. Miała pracę, mieszkanie, jednak z powodu ciężkiej choroby “teścia”, zdała mieszkanie socjalne, zrezygnowała z pracy zarobkowej, aby wspólnie z rodziną wprowadzić się do niego i opiekować w ostatnich chwilach życia. Ojciec partnera Pani Danusi wkrótce zmarł, a ten całkowicie pogrążył się w patologii. Nieustannie trwające libacje alkoholowe, awantury urządzane przez ojca chłopców, coraz częstsze wizyty policji, doprowadziły do tego, iż Pani Danusia rozstała się z partnerem, stając się bezdomną, a jej dzieci umieszczono w domu dziecka.

“Nikomu nie życzę czegoś takiego, co ja przeszłam” – mówi Danuta B.

Nadzieja

Synowie Pani Danusi, trafili do placówki, która współpracuje z Fundacją DOM Dbamy o Młodych. Słysząc opowieść matki, o tragicznym losie, który spotkał ją i jej dzieci, nie mogliśmy przejść obojętnie i postanowiliśmy połączyć tę rodzinę. W tym celu, rozpoczęliśmy współpracę z MOPSem w Łodzi, Fundacją Fabryki Marzeńoraz Habitat for Humanity Poland. Udało się otrzymać mieszkanie z Urzędu Miasta w Łodzi, jednakże wymagało ono generalnego remontu. Nasze trzy organizacje, podjęły się tego, a w pracach remontowych wraz z wolontariuszami osobiście pomagała Paulina Sykut-Jeżyna, znana prezenterka telewizyjna, która jest ambasadorką Habitat for Humanity. 

“Walczymy tutaj o rodzinę. O to, żeby mogła być w pełni prawnie na swoim własnym miejscu, ze swoimi synami, którzy są dla niej całym światem” – mówi w rozmowie Marcela Zielińska, Fundacja DOM Dbamy o Młodych.

“Ja już tu spędzam noce. Na podłodze – na materacu. Nie ma jak u siebie.” – Danuta B.

Lepsze jutro

Prace remontowe, w mieszkaniu Pani Danusi, zakończyły się sukcesem. Habitat for Humanity Poland wraz z wolontariuszami   Procter & Gamble zajmowali się pracami remontowymi. Fundacja DOM Dbamy o Młodych, wymieniła okna, przekazała niezbędne wyposażenie takie jak pralka, lodówka, materace. Fundacja Fabryki Marzeń, wraz ze swoimi partnerami  CaparolPURMO i Cersanit Polska, dostarczyła niezbędne materiały oraz urządziła pokój chłopców. Historia Pani Danusi i jej synów, poruszyła również prywatne osoby, które przyłączyły się do pomocy.  Pani Grażyna Zygadło z Łodzi, angażując swoich bliskich i znajomych zabrała wyposażenie do kuchni, natomiast  Małgorzata Kołosowska, przekazała nam telewizor.

Mieszkanie, coraz bardziej przypomina dom, a  Pani Danusia nie mogąc się doczekać szczęśliwego zakończenia, osobiście wraz z chłopcami skręcała meble. Już niedługo, w nowym mieszkaniu, pojawić ma się kurator sądowy. Oceni on, czy chłopcy mają zapewnione odpowiednie warunki, aby móc zamieszkać z mamą.

Historia Pani Danusi i jej synów na zawsze pozostanie w naszych sercach. Trzymamy kciuki, za jak najszybszy happy end!

Potrzebna pomoc by stworzyć nowy dom

Straciła dach nad głową, a czwórka jej synów trafiła do Domu Dziecka. Pani Danuta jest tam stałym gościem - nie pozwoliła by jej dzieci czuły się opuszczone. Ta historia poruszyła serca trzech fundacji, które zdecydowały się pomóc kobiecie. W tej chwili trwa remont mieszkania, do którego pani Danuta bedzie mogła się wprowadzić i stworzyć dzieciom dom.

Opublikowany przez TVP3 Łódź Wtorek, 19 czerwca 2018

Facebook