Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

Jak stawiać pierwsze kroki na studiach w wielkim mieście?

Jak stawiać pierwsze kroki na studiach w wielkim mieście?

Jak stawiać pierwsze kroki na studiach w wielkim mieście?

Kiedy wychowujemy się w małym miasteczku lub wiosce, przeprowadzka do dużego miasta na studia może być niemałym wyzwaniem. Życie w wielkim mieście jest bowiem całkiem odmienne. Ciągły bieg, niebezpieczne lokalizacje, ludzie oczekujący, że natychmiast dostosujesz się do ich trybu. Ale niech Cię to nie powstrzyma – życie w wielkim mieście jest również pełne kultury, ekscytujących nowych doświadczeń, innowacji, rozwoju osobistego i wiele innych. W tym artykule dowiesz się, jak stawiać pierwsze kroki na studiach w wielkim mieście.

Wybierz gdzie będziesz mieszkać

Czy zdecydowałeś już, gdzie będziesz mieszkać? Akademik, wynajem pokoju, mieszkania ze znajomymi? Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiesz, musisz rozważyć wszelkie ewentualności. Budżet, dzielenie się osobistą przestrzenią z innymi współlokatorami, czy samodzielne mieszkanie. Ważne jest również, aby pamiętać o dogodnej lokalizacji. Komunikacja w dużym mieście może nie być tak szybka, jak w niewielkim, a Ty nie chcesz na uczelnie dojeżdżać 2 godziny. Aplikacja Google Maps pomoże Ci sprawdzić czas trwania dojazdu z miejsca, w którym rozważasz zamieszkać do uczelni. W Google Maps, dowiesz się również o miejscach w pobliżu, co może ułatwić Ci wybór, jeśli niedaleko masz instytucje, sklepy, restauracje lub firmy, które znasz lub Ci na ich bliskości zależy.

Zaplanuj swój budżet

Prawdopodobnie wcześniej za budżet domowy odpowiedzialni byli Twoi rodzice. Jakkolwiek wydaje się to proste, może Cię łatwo zgubić, kiedy nagle musisz kupić niezbędne produkty do domu, opłacić rachunki, zadbać o bilety, utrzymanie i ewentualne wyjście ze znajomymi. Kiedy stawiasz pierwsze kroki na studiach w wielkim mieście, dokładnie zaplanuj swój budżet, określając jaką kwotę będą pochłaniać Twoje stałe opłaty i jaki budżet pozostaje Ci na “życie”.

Zastanów się nad pracą

Uzyskanie pracy w wielkim mieście jest łatwiejsze niż znalezienie jej w małym miasteczku. Powinieneś to jednak dokładnie rozważyć, kiedy stawiasz pierwsze kroki na studiach w wielkim mieście. Ile czasu pochłonie Ci nauka? Czy będziesz w stanie utrzymać się chwilowo bez pracy? Czy pogodzisz pracę z nauką? Jeżeli zdecydujesz się pracować – poszukaj takiej na niepełny etat, jak w centrum handlowym, restauracji lub dorywczej pracy w organizacji pozarządowej.

Sprawdź rodzaje transportu

Właśnie stawiasz pierwsze kroki na studiach w wielkim mieście, w którym jest transport publiczny. Może to być przerażające, jeśli nigdy wcześniej tego nie doświadczyłeś. Jeśli to Twój pierwszy raz, spróbuj wypróbować go z kimś znajomym w ciągu dnia.

Twój własny samochód, może być zbędny. Jakkolwiek możesz dojeżdżać do miejsca zamieszkania autem, poruszanie po mieście może być szybsze i łatwiejsze komunikacją miejską lub spacerem. Zapoznaj się więc, z połączeniami i rozkładem jazdy wybranego środka transportu.

Pobierz niezbędne aplikacje na smartfona

Smartfon może bardzo ułatwić Ci życie w wielkim mieście i na uczelni. Za ich pośrednictwem nie tylko będziesz na bieżąco z rozkładem komunikacji miejskiej, ale i kupisz bilety, zamówisz transport w dowolne miejsce, pokierują Cię, gdybyś zabłądził i będziesz na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami. Na temat przydatnych aplikacji dla studenta pisaliśmy odrębny artykuł, który znajdziesz tutaj.

Zawrzyj nowe znajomości

Zawieranie nowych znajomości może być najtrudniejszą częścią, gdy stawiasz pierwsze kroki na studiach w wielkim mieście. W domu znałeś wszystkie nazwiska w swojej szkole, miałeś tych samych nauczycieli i sąsiadów. Teraz nie tylko zmieniasz szkołę, ale i całe znane dotychczas otoczenie. Staraj się być przyjazny i miły dla każdego, kogo spotykasz. Nigdy nie wiesz, kto to jest, i jak często będziesz go spotykał. Staraj się więc robić dobre wrażenie. Aby zyskać przyjaciół bądź towarzyski, idź na spotkanie integracyjne z kolegami z uczelni, jeżeli zostało zorganizowane, bądź żądny przygód i wychodź poznać miasto. Nigdy się nie zaprzyjaźnisz, jeżeli będziesz cały czas siedzieć w domu. Aby odnaleźć się w wielkim mieście – musisz je poznać.

Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na bliskich

Jeśli masz problemy, pamiętaj, że Twoi przyjaciele i rodzina zawsze będą z Tobą, bez względu na odległość między Wami. Żyjemy w dobie świetnej cyfryzacji. Telefon i internet są świetnym sposobem na utrzymanie kontaktu ze wszystkimi. To nic złego, że masz gorsze dni, że początkowo nie możesz się odnaleźć, wydaje Ci się, że wielkie miasto nie jest dla Ciebie. Skontaktuj się z bliskimi – Twoja rodzina prawdopodobnie również przeżywa Twój wyjazd. Chcą wiedzieć, jakie jest to dla Ciebie doświadczenie.

Nie zapominaj, po co wyjechałeś

Wyjazd do wielkiego miasta może nas zatracić. Jesteś młody, możesz robić to, co chcesz, czujesz wolność, ponieważ nagle nikt Cię nie kontroluje. Nie zapominaj jednak o swoich celach. Pamiętaj, że jesteś tutaj z powodu, który ma budować Twoją przyszłość. Nie pozwól, aby pokusy wielkiego miasta pociągnęły Cię w dół.

Życie jest wielką podróżą, a wyjazd do wielkiego miasta na studia to Twoja okazja, aby wypróbować nowych rzeczy, przeżyć nowe doświadczenia i poznać, kim naprawdę jesteś. Nawet jeżeli wrócisz do rodzinnej miejscowości, Twoja wyprowadzka sprawi, że będziesz dojrzalszy i bogatszy w doświadczenia życiowe.

Wyjazd do wielkiego miasta ma jeszcze jedną zaletę. Coś, co kiedyś mogłeś uważać za irytujące, teraz możesz docenić. Nigdy nie zdajesz sobie sprawy, jak bardzo kochasz i tęsknisz za rodziną i domem, dopóki nie wyjedziesz. Gdy będziesz przyjeżdżał do rodziców, będziesz mógł zjeść wspaniałe domowe jedzenie, zrobić bezpłatnie pranie i spać we własnym łóżku!

Powodzenia!

Facebook