Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

Mój nastolatek mnie nienawidzi

Mój nastolatek mnie nienawidzi

Mój nastolatek mnie nienawidzi

Wydaje się, że dzieje się to niemal z dnia na dzień. W jednej chwili masz wrażenie, że zbudowałeś bliskie relacje ze swoim nastoletnim synem lub córką, a w następnej chwili zastanawiasz się, gdzie popełniłeś błąd. Nagle odrzuca Twoje sugestie, przewraca oczami na Twoje opinie i oskarża cię o bycie najgorszym rodzicem w historii.

Jedyny moment, w którym wydajesz się mieć jakąkolwiek wartość, to kiedy potrzebuje czegoś, co sprawia, że ​​czujesz się wykorzystany i nie doceniany. Ale zapewniamy, że ten scenariusz jest typowy dla większości relacji rodzic-nastolatek i nie jesteś sam. Jako rodzic nie zrobiłeś nic złego. 

Dlaczego zachowanie nastolatków staje się trudne?

Nacisk, który odczuwasz z nastolatkiem, jest normalną częścią ich rozwoju. W okresie dojrzewania nastolatki próbują dowiedzieć się, kim są – odkryć swoją tożsamość. W rezultacie, próbując oderwać się od ciebie, mogą być wręcz złośliwi w tym procesie.

To, o co walczą, to większa autonomia, wolność i wkład w podejmowane decyzje. I chociaż czasem może się wydawać, że nie dbają o to, co masz do powiedzenia, badania wskazują, że nadal tak robią. Po prostu nie wiedzą, jak to pokazać.

Oczywiście nie jest proste, być rodzicem, który odczuwa, że jego nastolatek go nienawidzi, ale o wiele łatwiej jest znieść tą chwilową dolegliwość, gdy zrozumiesz, co jest u podstaw. 

Dorastanie wymaga oddzielenia się od naszych rodziców. Proces ten zwykle rozpoczyna się we wczesnych latach młodzieńczych lub u progu dojrzałości z prawie nagłą potrzebą odróżnienia się od rodziców. Pamiętaj, że nie jest to łatwe dla nastolatków. Starają się oddzielić od ludzi, którzy do tej pory kontrolowali prawie każdy aspekt ich życia.

W konsekwencji, gdy zaczynają się od Ciebie oddzielać, zaczynają decydować, które z Twoich zachowań lubią, a które nie. Minusem jest to, że wszystko, co robisz, stwarza Twojemu nastolatkowi okazję do oceny, co myślą o Twoim zachowaniu. W rezultacie możesz zacząć czuć, że nie możesz zrobić nic dobrze.

Ale spróbuj wziąć głęboki oddech i pamiętaj, że Twoje dziecko stara się ustalić własną tożsamość. To normalne, że nie zgadzają się z tym, co robisz lub myślisz. Jest nawet normalne, że zachowują się tak, jakby Twoje myśli lub działania były nie do zniesienia. 

W końcu Twoje dziecko dojdzie do punktu, w którym będzie mogło się od Ciebie oddzielić. Nauczą się doceniać małe dziwactwa, które widzicie, bez postrzegania ich jako drażniących. I nadal będą potrzebowali Twojej rady. W końcu rodzice nadal mają większy wpływ na swoje dzieci niż ktokolwiek inny w ich życiu. Ale zanim ten dzień nadejdzie, jak sobie radzić, gdy Twoje dziecko Cię nienawidzi?

Jak zarządzać zachowaniem nastolatków? 

Jeśli znajdziesz się w zbyt dobrze znanej sytuacji, w której nic, co robisz, wydaje się nie sprzyjać nastolatkowi, przypomnij sobie, że nie jesteś sam. Jest wielu innych rodziców doświadczających tych samych rzeczy, co Ty. Oto kilka sugestii, aby jak najlepiej wykorzystać sytuację.

Przypomnij sobie, że zachowanie jest normalne

Za każdym razem, gdy Twoje dziecko reaguje niegrzecznymi słowami lub wydaje się zniechęcone samym swoim istnieniem, przypomnij sobie, że jest to normalna część rozwoju nastolatków. Weź głęboki oddech i dopiero wtedy mu odpowiedz. Oczywiście bycie nastolatkiem z szalejącymi hormonami nie daje nastolatkowi pozwolenia na mówienie nienawistnych rzeczy i należy mu przypomnieć, że takie słowa krzywdzą.

Ale staraj się nie traktować tych słów zbyt osobiście. Przypomnij sobie, że jest to faza, przez którą przechodzi, i że w końcu stanie się niezależną i odpowiedzialną młodą osobą.

Twoje dziecko stara się zorientować, kim jest bez Ciebie. Pamiętaj, że nadal postrzegają siebie jako przedłużenie ciebie. I choć ich słowa bolą, to tylko okres, przez który przechodzą. To nie potrwa wiecznie. 

Ustal zasady dotyczące szacunku

Chociaż oddzielenie się od Ciebie w okresie dojrzewania jest całkowicie normalne, nigdy nie należy tolerować ciągłego braku szacunku wobec. Przypomnij mu, że może wyrażać swoje opinie, niezadowolenia i nieporozumienia normalnym tonem z szacunkiem. Całkowicie dopuszczalne jest mówienie nastolatkowi, że nie wolno mu mówić „nienawidzę cię”.

Zamiast tego wyjaśnij, że musi znaleźć słowa, aby powiedzieć komuś, co tak naprawdę go niepokoi. Kiedy oboje jesteście spokojni, przypomnijcie swojemu nastolatkowi, że jeśli chce być traktowany jak dorosły, musi komunikować się jak dorosły. A jeśli nie będzie w stanie komunikować się z szacunkiem, będzie musiał ponieść konsekwencje.

Wiedz, kiedy kopać głębiej

Czasami nastolatki rzucają się na ciebie z gniewem, gdy ich frustracja ma z Tobą niewiele wspólnego. Zamiast tego jesteś łatwym i bezpiecznym celem. W takich sytuacjach ważne jest, aby odróżnić normalną frustrację nastolatków od poważniejszych problemów, takich jak zastraszanie, presja rówieśników lub innych problemów nastolatków. 

Jeśli reakcja Twojego nastolatka wydaje się ekstremalna, możesz chcieć zbadać sytuację nieco głębiej. Zamiast złościć się na wybuch, weź głęboki oddech i cofnij się. Zastanów się, dlaczego zachowuje się w taki sposób, a następnie zadaj miło otwarte pytania.

Pamiętaj, że nastolatkowie nie są „łatwi”. Oprócz radzenia sobie ze wszystkimi fizycznymi zmianami zachodzącymi w ich ciałach, mają także wiele innych rzeczy do rozwiązania, w tym presję społeczną, zawody miłosne i różne wyzwania. Upewnij się, że jego zachowanie nie ma poważniejszego podłoża.

Nie bój się, nie być lubiany 

Jednym z największych obowiązków rodzicielskich jest kształtowanie nastolatka na odpowiedzialnego dorosłego. Czasami wynik jest taki, że Twoje dziecko Cię nienawidzi. Ale to jest OK. Bardzo ważne jest, abyś był rodzicem i skupił się na prowadzeniu nastolatka do robienia tego, co jest właściwe. 

Często rodzice kładą zbyt duży nacisk na to, żeby byli lubiani przez swoich nastolatków lub będąc fajnymi rodzicami. Twoje dziecko nie zawsze zgadza się z Twoimi decyzjami i nie zawsze może cię lubić, ale w końcu, jeśli przyjmiesz rolę rodzica, będzie Cię szanować za podejmowanie trudnych połączeń i zapewnianie mu bezpieczeństwa.

Sprawy mogą stanąć na złej drodze bardzo szybko, gdy rodzice skupiają się na byciu przyjacielem swojego nastolatka zamiast rodzicem. Pamiętaj, że Twój nastolatek ma wielu przyjaciół, ale tylko Ty możesz wypełnić rolę rodzica.

Zachowaj spokój

 Zachowanie spokoju może być trudne, gdy nastolatek Cię obraża lub reaguje na Ciebie lekceważąco. Ale jeśli weźmiesz udział w krzyczącym pojedynku, sytuacja z Twoim nastolatkiem szybko wymknie się spod kontroli.

Zamiast tego weź głęboki oddech, zanim cokolwiek powiesz. Pomocne może być nawet odejście na kilka minut, aby się uspokoić. Chodzi o to, że nie chcesz schylać się do poziomu swojego niedojrzałego nastolatka i angażować się w krzyk pełen uwag i bolesnych słów. 

Pamiętaj, że nastolatkowie często nie rozpoznają, że są krzywdzące. W rezultacie, gdy reagujesz spokojnie, możesz rozproszyć sytuację, zanim wymknie się ona spod kontroli. Nadal możesz pociągnąć swojego nastolatka do odpowiedzialności za brak szacunku, ale nie ma powodu, abyś Ty nie miał do niego szacunku. 

Wyluzuj

Pamiętaj, że dla Twojego dziecka zdrowe jest podejmowanie rozsądnego ryzyka i popełnianie błędów. Jest to część procesu uczenia się. Zbyt często rodzice popełniają błąd, starając się kontrolować każdy ruch nastolatków. Kiedy tak się dzieje, prawie zawsze dochodzi do buntu i możesz odczuć, że Cię nienawidzi.

Nawet jeśli nie zgadzasz się z sugestiami lub pomysłami swojego nastolatka, upewnij się, że słuchasz, co ma do powiedzenia bez wykładów.

Uwzględnij swoją nową niezależność

Gdy nastolatkowie dorastają, zwykle chcą większej prywatności. Mogą nawet udostępniać Ci mniej informacji niż wcześniej. Tak długo, jak jest zdrowy, dobrze sobie radzi w szkole i nie wykazuje żadnych objawów depresji lub uzależnień, trochę przestrzeni między Tobą a Twoim nastolatkiem jest zdrowe. Młodzi potrzebują wolności, aby tworzyć własne plany, wybierać własnych przyjaciół i myśleć własnymi myślami.

Ta odległość między Tobą a nastolatkiem może czasami powodować poczucie niepewności. Z jednej strony cieszysz się, że staje się bardziej niezależny i odpowiedzialny, ale z drugiej strony możesz czuć, że Cię nienawidzi i jesteś smutny, że wydaje się od ciebie oddalać.

Aby poradzić sobie z pustką, którą czujesz, skoncentruj się na czynnościach niezwiązanych z rodzicielstwem, które uważasz za satysfakcjonujące. Powinieneś również robić rzeczy, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy, np. Chodzić na spacer, czytać dobrą książkę, oglądać film z przyjacielem lub zjeść romantyczną kolację ze swoim małżonkiem.

Nastoletnie lata są pełne wyzwań, jakich jeszcze nie doświadczyłeś jako rodzic. Ale mogą też być jednymi z najbardziej satysfakcjonujących lat rodzicielstwa. Chociaż prawdą jest, że radzenie sobie z potrzebą niezależności nastolatka może powodować bóle głowy, nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż obserwowanie, jak nastolatek ustala swoją tożsamość. Tak, lata nastolatka mogą być trudne, ale nie pozwól, aby te wyzwania powstrzymały Cię przed obserwowaniem, jak nastolatek rozwija się w osobę, którą ma być. I pamiętaj – nie jest tak, że Twój nastolatek naprawdę Cię nienawidzi!  

Fundacja DOM – My po prostu – Dbamy o Młodych 

Facebook