Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

Nastoletnie matki

Nastoletnie matki

Nastoletnie matki 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego jedynie w 2018 roku w Polsce urodziło się 2107 żywych dzieci, których matki miały 17 lub mniej lat. W 198 przypadkach można jasno stwierdzić, iż to dzieci urodziły dzieci, ponieważ w chwili urodzenia miały 15 lub mniej lat. W statystykach urodzeń żywych dzieci według wieku matki, GUS uwzględnia kategorię wiekową 19 lat i poniżej, w której to aż 9224 zostało matkami w ubiegłym roku. 2017 roku w tym samym przedziale wiekowym zarejestrowano 10 076 urodzeń, a w 2016 roku 11 320. 

Według kolejnych badań przeprowadzonych przez GFK Polonia, aż 12 procent dzieci w wieku 12-15 lat i co trzeci 16-17 latek przyznaje, że uprawiał już sex. Co gorsza, ponad połowa z nich nie stosuje żadnej antykoncepcji, licząc na szczęście lub nie posiadając żadnej wiedzy na ten temat. 

Polska na tle Europy 

Precyzyjne dane na temat urodzeń dzieci przez nieletnie matki w poszczególnych krajach Europy, można znaleźć na stronie Europejskiego Urzędu Statystycznego. Najnowsze badania pokazują, że najwyższy odsetek małoletnich matek (10-17) w 2017 roku, urodziło się w Rumunii (9154) i Wielkiej Brytanii (5360). Polska znalazła się na niechlubnym 7 miejscu z liczbą 2318 urodzeń przez nieletnie matki. 

Liczby Eurostatu pokazują ogólny trend wzrostu liczby nastolatków rodzących w Europie południowo-północno-wschodniej. Bułgaria, Rumunia, Węgry, Słowacja, Litwa, Łotwa i Polska należą do najgorszych w Unii, jeśli chodzi o nieletnie matki. Wielka Brytania jest jedynym krajem Europy Zachodniej w najgorszej 10 na liście. 

Wpływ ciąży na nastoletnie matki

Nastolatki są bardziej narażone na związane z ciążą wysokie ciśnienie krwi (stan przedrzucawkowy) i jego powikłania niż matki w średnim wieku. Ryzyko dla dziecka obejmuje przedwczesny poród i niską masę urodzeniową. Stan przedrzucawkowy może również zaszkodzić nerkom, a nawet doprowadzić do śmierci matki lub dziecka.

Ciężarne nastolatki mają również większe szanse na anemię. Niedokrwistość to zmniejszenie liczby czerwonych krwinek. Może to powodować osłabienie i zmęczenie oraz wpływać na rozwój dziecka.

Poród również jest bardziej niebezpieczny dla nastolatka niż dla kobiety w wieku 20 lat lub starszej. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), powikłania podczas ciąży lub porodu są główną przyczyną zgonów na świecie dla dziewcząt w wieku od 15 do 19 lat.

Młodociane matki odczuwają również olbrzymi stres związany z niechcianą ciąża. Lęk i strach przed przyszłością, powiedzeniem rodzicom, przyjaciołom. Brak odpowiedniego wsparcia może prowadzić do zaburzeń emocjonalnych, izolacji, problemów w domu i w szkole. Wiele ciężarnych nastolatków porzuca szkołę, a niektóre nigdy nie kończą nauki. Oznacza to, że wiele matek, które zachodzą w ciążę jako nastolatki, żyje w biedzie. 

Dorosłe kobiety są świadome swojego ciała i cyklu. Nastoletnie matki zaś, często nie potrafią rozpoznać symptomów ciąży, przez co nie są pod żadną kontrolą lekarską. Co więcej, ponieważ poród nastoletnich matek bardzo często odbywa się przedwcześnie, dzieci zazwyczaj są mniejsze, a te przybierają niewiele na wadze, nastoletnie matki często dowiadują się o fakcie bycia w ciąży w trakcie porodu. 

Innymi razy, młode dziewczyny, które dowiadują się o swojej ciąży, poszukują pomocy w jej usunięciu w sieci. Na forach internetowych można znaleźć wiele nielegalnych i niebezpiecznych sposobów usunięcia nieplanowanej ciąży, które mogą nie tylko zagrażać życiu lub nieodwracalnemu uszkodzeniu płodu, ale i zabić nieletnie matki. 

Edukacja seksualna w Polsce jest przedmiotem nieobowiązkowym. Rzadko również rodzice edukują swoje dzieci w tym kierunku, uważając, że jest za wcześnie, lub nie wiedząc, w jaki sposób. Oznacza to, że pozostawiamy naszym dzieciom naukę o seksie pornografii i rówieśnikom. Czy nie powinniśmy wziąć przykładu z Danii, gdzie odnotowuje się najniższą liczbę urodzeń przez nastolatków, a obowiązkowa edukacja seksualna obowiązuje od 1970 roku? 

Fundacja DOM – My po prostu – Dbamy o Młodych  

Facebook