Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

Naturalne konsekwencje jako strategia dyscypliny

Naturalne konsekwencje jako strategia dyscypliny

Naturalne konsekwencje jako strategia dyscypliny

Trudno jest pozwolić dziecku dokonać złego wyboru. Ale pozwolenie mu na popełnienie błędu może być ważną lekcją, jeśli pozwolisz dziecku ponieść naturalne konsekwencje, wynikające z jego decyzji. Pozwolić dziecku doświadczyć konsekwencji swoich czynów. 

Przykłady naturalnych konsekwencji

Wiele razy możesz zdecydować, by pozwolić dziecku stawić czoła naturalnym konsekwencjom jego działań. Oto kilka przykładów sposobów, w jakie rodzice mogą uczynić naturalne konsekwencje skutecznymi:

  • Pozwól 10-latkowi wyjść na zewnątrz bez czapki w chłodny dzień (o ile nie jest niebezpiecznie zimno). Naturalną konsekwencją jest to, że będzie mu zimno.
  • Pozwól 15-latkowi ustawić własną porę snu. Naturalną konsekwencją zbyt późnego wstawania jest to, że następnego ranka poczuje się zmęczony.
  • Pozwól 9-latkowi zostawić jedną ze swoich zabawek na trawniku. Naturalną konsekwencją jego braku odpowiedzialności jest to, że jego zabawka może zostać zniszczona przez słońce lub deszcz.
  • Pozwól 12-latkowi wydawać pieniądze, gdy tylko je zarobi. Naturalną konsekwencją jest to, że zabraknie mu pieniędzy i nie będzie mógł uczestniczyć w innej działalności.
  • Pozwól siedmioletniemu dziecku oszukiwać w grze z bratem. Naturalną konsekwencją jest to, że jego brat już się z nim nie bawi.
Czego uczą naturalne konsekwencje

Nadopiekuńczy rodzice oszczędzają dzieciom wszelkich naturalnych konsekwencji. W związku z tym ich dzieci nie mają możliwości powrotu do siebie po niepowodzeniu lub uczenia się, jak wyjść z błędów.

Wielu z nich nie rozumie powodów rządzących rodzicami. Zamiast się uczyć: „Powinienem nosić kurtkę, ponieważ na zewnątrz jest zimno”, dziecko może stwierdzić: „Muszę nosić kurtkę, ponieważ moja mama mi każe”.

Naturalne konsekwencje przygotowują dzieci do dorosłości, pomagając im myśleć o potencjalnych konsekwencjach ich wyborów.

Dzieci uczą się łączyć swoje działania z konsekwencjami, kiedy mogą doświadczyć konsekwencji swojego zachowania. 

Naturalne konsekwencje stwarzają także zdrowe umiejętności rozwiązywania problemów. Jeśli twoje dziecko wyszło wczoraj na zewnątrz bez kurtki i było mu zimno, dziś będzie bardziej prawdopodobne, że pomyśli o tym, co może zrobić, aby to się nie powtórzyło.

Ponadto będziesz mógł  uniknąć zmagań o władzę, gdy zejdziesz z drogi i pozwolisz dziecku rozwijać swoje pomysły. Nie będziesz musiał kłócić się o to, dlaczego nie powinien czegoś robić i nie musisz nalegać, że dokonuje złego wyboru. 

Często mów o naturalnych konsekwencjach. Wyjaśnij swojemu dziecku, że jeśli kłamie, ludzie nie będą mu ufać. Jeśli jest arogancki, nikt nie będzie chciał być jej przyjacielem. Są to bezpośrednie konsekwencje wynikające z jego wyborów.

Kiedy stosować naturalne konsekwencje

Korzystaj z naturalnych konsekwencji z umiarem. Ostrożnie zastanów się, jak naturalna konsekwencja wpłynie na twoje dziecko i przyczyni się do jego ogólnego doświadczenia edukacyjnego. Czasami odebranie przywilejów może być bardziej skuteczną formą dyscypliny.

Naturalne konsekwencje nie działają dobrze na młodsze dzieci. Przedszkolaki nie są w stanie zrozumieć, że konsekwencja jest bezpośrednim wynikiem ich zachowania.

Jeśli pozwolisz czterolatkowi wybrać własną porę snu, prawdopodobnie nie będzie wiedział, że jest zmęczony, ponieważ nie spał zbyt późno. Ponieważ nie zrozumie przyczyny i skutku, prawdopodobnie nie wybierze wcześniejszej pory spania w przyszłości.

Upewnij się, że dziecko jest w stanie rozpoznać połączenie, a następnie zastosuj tę lekcję do swoich przyszłych zachowań. Większość nastolatków powinna być w stanie zobaczyć, jak ich zachowanie doprowadziło do konsekwencji.

Kiedy unikać naturalnych konsekwencji

Naturalne konsekwencje powinny być stosowane tylko wtedy, gdy jest to bezpieczne. Nie pozwól dziecku dotykać gorącego pieca, aby „nauczyć go lekcji”. Może zostać poważnie ranny. 

Jeśli istnieje potencjalny problem z bezpieczeństwem, interweniuj, zanim dziecko popełni błąd. Wyjaśnij, dlaczego jego zachowanie jest niedopuszczalne, a jeśli to konieczne, zastosuj logiczną konsekwencję. 

Należy zastosować naturalne konsekwencje, aby nauczyć dzieci dokonywania lepszych wyborów w przyszłości, aby nie cierpiały za błędy, które już popełniły. Zanim więc dopuścisz do wystąpienia naturalnych konsekwencji, upewnij się, że Twoje dziecko będzie mogło bezpiecznie nauczyć się lekcji życia.

Fundacja DOM – My po prostu – Dbamy o Młodych 

Facebook