Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

10 sposobów, aby ograniczyć czas przed ekranem dziecka

10 sposobów, aby ograniczyć czas przed ekranem dziecka

10 sposobów, aby ograniczyć czas przed ekranem dziecka

Zbyt długi czas przed ekranem jest łatwą pułapką dla dzieci i rodzin. Siedzący tryb życia może prowadzić do otyłości, nadciśnienia tętniczego i innych problemów zdrowotnych. Ponadto niekontrolowanie długi czas przed ekranem może zdominować godziny, które dzieci powinny wykorzystać na sen, czytanie, pracę domową lub aktywną zabawę. Oczywiście większość rodziców zgadza się, że ograniczenie czasu przed ekranem jest dobrym pomysłem. Jednak ustalanie limitów ilości oglądania telewizji i liczby gier wideo nie zawsze jest łatwe w dzisiejszym świecie wypełnionym ekranem. 

Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci ograniczyć czas przed ekranem spędzany przez Twoje dziecko do rozsądnej i zdrowej ilości.

1.Modelowe zastosowanie elektroniki 

Ważne jest, aby dzieci wzorowały się na zdrowym użytkowaniu elektroniki. Zanim zaczniesz oglądać swoją ulubioną serię Netflix, pamiętaj, aby dać dobry przykład. Utrzymywanie telewizora przez cały czas w tle lub przewijanie telefonu za każdym razem, gdy masz wolną chwilę, uczy Twoje dziecko złych nawyków.

2. Dowiedz się co robi Twoje dziecko 

Większość dzieci wie więcej o elektronice niż dorośli. Dlatego ważne jest, aby być na bieżąco z najnowszą aplikacją na telefon komórkowy lub najnowszym szaleństwem w mediach społecznościowych.

Nie możesz uczyć swojego dziecka o zagrożeniach związanych z mediami społecznościowymi, jeśli nie rozumiesz niebezpieczeństw. Nie możesz uniemożliwić mu grania w brutalne gry wideo, jeśli nie rozumiesz ocen. Priorytetem jest poznanie elektroniki i jej wpływu na dzieci.

3. Utwórz „Strefy wolne od technologii”

Jednym z lepszych sposobów, aby ograniczyć czas przed ekranem w rodzinie, jest ustalenie strefy, w której nie zezwalasz na urządzenia elektroniczne, takie jak smartfony i laptopy. Na przykład jadalnia może być świetną strefą wolną od technologii, zarezerwowaną na posiłki i rozmowy rodzinne.

4. Czas wolny od elektroniki 

Podobnie jak strefy wolne od elektroniki, możesz utworzyć czas wolny od technologii cyfrowej. Na przykład godzina obiadowa lub godzina przed snem może być świetnym czasem dla całej rodziny na spędzenie czasu bez telewizora, gier wideo i komputerów. Możesz również rozważyć dłuższy cyfrowy detoks dla całej rodziny lub ustalić jasno ile czasu dziennie przed ekranem jest dozwolone. Na przykład jedną/dwie godziny dziennie nie licząc czasu potrzebnego do wykonania pracy domowej.  

5. Użyj kontroli rodzicielskiej

Chroń dzieci przed szkodliwymi treściami w telewizji i Internecie. Użyj kontroli rodzicielskiej, która pozwala monitorować to, co Twoje dzieci oglądają w telewizji i co robią w Internecie.

6. Porozmawiaj o zagrożeniu 

Dzieci, które rozumieją: „Oglądanie zbyt dużej telewizji nie jest zdrowe”, rzadziej próbują łamać zasady niż dzieci, które myślą: „Nie mogę oglądać telewizji, ponieważ moi rodzice są wredni”.

W odpowiedni dla wieku sposób wyjaśnij, jak gry wideo, filmy itp. mogą być szkodliwe dla dzieci. Omów także potencjalne zagrożenia związane z internetowymi oszustami. 

7. Zapewnij aktywne alternatywy

Zachęcaj dzieci do spacerów, jazdy na rowerach, zabawy na świeżym powietrzu lub grania w aktywne gry domowe zamiast korzystania z ekranów. Dzieci często spędzają czas przed ekranem, ponieważ zwyczajnie się nudzą.  

8. Ustaw czas na ekranie jako przywilej

Czas na ekranie powinien być przywilejem, a nie prawem. Pozbądź się przywilejów, takich jak czas oglądania telewizji lub korzystanie z komputera, jako negatywną konsekwencję. Gdy ustawisz limit dozwolonego czasu na ekranie, nie pozwól dzieciom zarabiać dodatkowego czasu jako nagrody. Zamiast tego trzymaj się dziennego limitu i oferuj inne bezpłatne lub tanie nagrody.

9. Nie zezwalaj na wyświetlanie multimediów w sypialni Twojego dziecka

Niemożliwe jest monitorowanie korzystania z mediów ekranowych przez dziecko, jeśli jest to dozwolone w sypialni. Nie pozwól dziecku mieć telewizora, konsoli, lub komputera,

 w swoim pokoju. Obejmuje to również telefon i tablet. Jeżeli pozwalasz dziecku posiadać w pokoju te urządzenia, upewnij się, że nie ma do nich dostępu, kiedy przyszła pora na sen. Obejmuje to również telefon i tablet, z których korzysta wiele dzieci do później nocy. 

10. Daj swojemu dziecku (trochę) kontroli

Pozwól swojemu dziecku na wybór sposobu i czasu korzystania z ekranu, o ile pozostaje on zgodny z wytycznymi rodziny dotyczącymi czasu i treści. Staraj się unikać wyłączania filmu pośrodku lub gry przed zakończeniem rundy. Daj ostrzeżenia, zanim upłynie czas, i pozwól dzieciom samodzielnie nacisnąć przycisk „wyłącz”.

Czas przed ekranem jest dziś prawdziwą plagą. Mamy puste podwórka i place zabaw. Dzieci zamiast jeździć na rowerze, grać w piłkę z rówieśnikami, co prawda często spędzają razem czas, ale w sieci. 

Prawdą jest jednak, że my dorośli nie zachowujemy się inaczej i pozwalamy na takie zachowania. Nie tylko ciągle trzymając telefon w ręce, ale i łatwiej nam jest włączyć telewizor niż aktywnie spędzić z nimi czas. Czy więc nie powinniśmy zacząć od siebie? 

Fundacja DOM – My po prostu – Dbamy o Młodych 

Facebook