Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

Otyłość wśród dzieci

Otyłość wśród dzieci

Otyłość wśród dzieci 

Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje otyłość wśród dzieci do najpoważniejszych wyzwań związanych ze zdrowiem publicznym XXI wieku.  Jest to schorzenie, dotyczące dzieci i młodzieży, których waga w stosunku do swojego wieku i wzrostu jest powyżej normy.  

Otyłość wśród dzieci jest szczególnie niepokojąca, ponieważ dodatkowe kilogramy są początkiem drogi do problemów zdrowotnych, które kiedyś uważano za problemy dorosłych, takich jak: cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu. Większość otyłych dzieci staje się otyłymi dorosłymi, zwłaszcza jeśli jedno lub oboje rodzice są otyli. Może również prowadzić do złej samooceny i depresji.

Jedną z najlepszych strategii ograniczania otyłości u dzieci jest poprawa nawyków żywieniowych i ćwiczeń w całej rodzinie. Leczenie i zapobieganie otyłości u dzieci pomaga chronić zdrowie Twojego dziecka teraz i w przyszłości.

Statystyki 
 • Według badań WHO aż 124 miliony dzieci i młodzieży na całym świecie ma problem z otyłością, a 213 milionów zmaga się z nadwagą.
 • W Polsce problem dzieci z nadwagą lub otyłością dotyczy 10% dzieci w wieku 2-3 lata, 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22% nastolatków do 15 r.ż.
 • Problem nadmiernej masy ciała występuje częściej u chłopców (29,7%) niż u dziewcząt (14,3%)
 • Tempo wzrostu otyłości wśród dzieci w Polsce należy do najszybszych w Europie. W latach 70 nadwagę miało 10% dzieci, w 2010 – 14,5%, obecnie 22%. 
Ryzyko

Wiele czynników – zwykle działających w połączeniu – zwiększa ryzyko nadwagi Twojego dziecka:

Dieta. Regularne spożywanie wysokokalorycznych potraw, takich jak fast foody i słodycze może spowodować, że dziecko przytyje. Na przyrost masy ciała wpływają również słodkie napoje.

Brak aktywności. Dzieci, które nie ćwiczą, dużo częściej przybierają na wadze, ponieważ nie spalają tylu kalorii. Przyczynia się do tego zbyt dużo czasu spędzonego w siedzącym trybie życia jak oglądanie telewizji lub granie w gry komputerowe. 

Czynniki rodzinne. Jeśli Twoje dziecko pochodzi z rodziny osób z nadwagą, bardziej prawdopodobne jest, że będzie mieć problem z nadwagą. Jest to szczególnie prawdziwe w środowisku, w którym wysokokaloryczne pokarmy są zawsze dostępne, a aktywność fizyczna nie jest zachęcana.

Czynniki psychologiczne. Niektóre dzieci przejadają się, aby radzić sobie z problemami lub radzić sobie z emocjami, takimi jak stres lub walczyć z nudą. Ich rodzice mogą mieć podobne tendencje.

Powikłania

Otyłość dziecięca może mieć komplikacje dla fizycznego, społecznego i emocjonalnego samopoczucia dziecka.

Komplikacje fizyczne

Cukrzyca typu 2. Ten stan przewlekły wpływa na sposób, w jaki organizm dziecka wykorzystuje cukier (glukozę). Otyłość i siedzący tryb życia zwiększają ryzyko cukrzycy typu 2.

Syndrom metaboliczny. Ta grupa stanów może narazić dziecko na choroby serca, cukrzycę lub inne problemy zdrowotne. Obejmują wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cukru we krwi, wysokie trójglicerydy, niski poziom HDL („dobrego”) cholesterolu i nadmiar tłuszczu brzusznego.

Wysoki poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie krwi. Zła dieta może spowodować, że u dziecka rozwinie się jeden lub oba z tych stanów. Czynniki te mogą przyczyniać się do gromadzenia się płytek w tętnicach, co może powodować zwężenie i stwardnienie tętnic, co może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu w późniejszym życiu.

Astma. Dzieci z nadwagą lub otyłością mogą częściej chorować na astmę.

Zaburzenia snu, obturacyjny bezdech senny jest potencjalnie poważnym zaburzeniem, w którym oddychanie dziecka wielokrotnie zatrzymuje się i zaczyna się podczas snu.

Stłuszczeniowa choroba wątroby. To zaburzenie, które zwykle nie powoduje żadnych objawów. Polega na odkładaniu się tłuszczu w wątrobie i prowadzi do uszkodzenia wątroby.

Komplikacje społeczne i emocjonalne

Niska samoocena i prześladowanie. Dzieci często drażnią się lub dręczą swoich rówieśników z nadwagą, którzy cierpią z powodu utraty poczucia własnej wartości i zwiększonego ryzyka depresji.

Zachowanie i problemy z uczeniem się. Dzieci z nadwagą mają zwykle gorsze umiejętności społeczne niż dzieci o normalnej wadze. Problemy te mogą prowadzić dzieci z nadwagą albo do zakłócania pracy w swoich klasach, albo do wycofania się społecznie.

Depresja. Niska samoocena może wywoływać przytłaczające poczucie beznadziejności, co może prowadzić do depresji u niektórych dzieci z nadwagą.

Zapobieganie

Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko jest narażone na nadwagę, czy obecnie ma zdrową wagę, możesz podjąć kroki, aby utrzymać prawidłową masę ciała.

 • Ogranicz spożycie przez dziecko napojów słodzonych cukrem lub unikaj ich
 • Dostarczają dziecku dużo owoców i warzyw
 • Ogranicz jedzenie poza domem, szczególnie w miejscach typu fast food, a kiedy jesz, naucz swoje dziecko, jak dokonywać zdrowszych wyborów
 • Dostosuj odpowiednio porcje do wieku
 • Ogranicz telewizję i inny czas przed ekranem do mniej niż 2 godzin dziennie 
 • Upewnij się, że Twoje dziecko ma wystarczająco dużo snu
 • Wykonuj regularne badania kontrolne swojego dziecka. Podczas wizyty lekarz mierzy wzrost i wagę dziecka oraz oblicza jego BMI. 

Fundacja DOM – My po prostu – Dbamy o Młodych 

Facebook