Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

4 oznaki zaburzeń odżywiania u dzieci

4 oznaki zaburzeń odżywiania u dzieci

4 oznaki zaburzeń odżywiania u dzieci

Zaburzenia odżywiania u dzieci są często bardzo trudne do rozpoznania, nawet dla niektórych pracowników służby zdrowia. Dzieci i wczesna młodzież mają tendencję do kaprysów żywieniowych. Oznaki zaburzeń odżywiania mogą nie być tak oczywiste i stereotypowe jak te, które obserwujemy u starszych pacjentów. Na przykład młodsi pacjenci rzadziej popadają w obłęd lub stosują zachowania kompensacyjne (zachowania mające na celu zminimalizowanie konsekwencji objadania się), takie jak środki odchudzające czy wywoływanie wymiarów. W związku z tym bardzo często wczesne objawy zaburzeń odżywiania u dzieci zostają przeoczone. Jest to niefortunne, ponieważ wczesne leczenie znacznie poprawia jego wyniki. Jakie więc mogą być oznaki zaburzeń odżywiania u dzieci, które rodzice powinni skonsultować z lekarzem? 

1) Brak przyrostu masy ciała lub wzrostu u rosnącego dziecka

Starsi pacjenci mogą stwierdzić, że są grubi i często wykazują utratę wagi. Jednak u dzieci utrata masy ciała może nawet nie nastąpić. Zamiast tego może się to objawiać jedynie jako brak wzrostu lub brak oczekiwanego przyrostu masy ciała. Pediatra powinien monitorować wzrost Twojego rosnącego dziecka, ale nie wszyscy pediatrzy są przeszkoleni w wykrywaniu zaburzeń odżywiania. Dobrym pomysłem jest, aby rodzice mieli oko na wagę i wzrost dzieci. Niektórzy lekarze oceniają tylko masę dziecka w porównaniu z normami populacji, co może prowadzić do pominięcia diagnozy.

Ważne jest porównanie wzrostu i masy ciała z wykresami wzrostu dziecka z przeszłości.

2) Mniej jedzenia lub odmowa jedzenia bez podania lub niejasnego wyjaśnienia

Młodsze dzieci rzadziej wyrażają obawy związane z wizerunkiem ciała – zamiast tego mogą „sabotować” próby nakłonienia ich do jedzenia na tyle, aby utrzymać wagę i wzrost. Niektóre z bardziej subtelnych wymówek, które dzieci podają za niejedzenie, to odrzucanie wcześniej lubianych potraw, brak głodu lub niejednoznaczne cele bycia zdrowszym (które wielu rodziców, przyzwyczajonych do tego, że ich dzieci spożywają pewną ilość śmieciowego jedzenia, początkowo wspiera). Dzieci mogą również skarżyć się na bóle brzucha. 

3) Nadpobudliwość lub niepokój

U dorosłych z zaburzeniami odżywiania często obserwujemy nadmierne ćwiczenia, ale u dzieci aktywność jest mniej ukierunkowana na cel. Nie zobaczysz ich, jak spędzają godziny na siłowni lub biegają po okolicy. Zamiast tego mogą wyglądać na niespokojnych lub nadpobudliwych i mogą się dużo przemieszczać w sposób niecelowy. Rodzice często zgłaszają, że ich dzieci nie potrafią siedzieć spokojnie. Ta manifestacja może wyglądać bardziej jak dziecko z zespołem nadpobudliwości z deficytem uwagi (ADHD), a rodzice mogą nie myśleć o zaburzeniu odżywiania jako możliwym wytłumaczeniu. 

4)   Zwiększone zainteresowanie gotowaniem i / lub oglądaniem programów kulinarnych

Innym często źle interpretowanym objawem jest zwiększone zainteresowanie gotowaniem. W przeciwieństwie do powszechnego postrzegania (a może nawet wbrew temu, co werbalizują), osobom z restrykcyjnymi zaburzeniami odżywiania nie brakuje apetytu, ale w rzeczywistości są głodni i cały czas myślą o jedzeniu. Dorośli mogą gotować dla innych i czytać lub zbierać przepisy. U dzieci często obserwujemy podobne zainteresowanie oglądaniem programów kulinarnych w telewizji. Rodzice zwykle początkowo myślą, że to dobra rzecz, ponieważ dziecko interesuje się jedzeniem. Może to być jednak sublimacja głodu. Ludzie, którzy nie jedzą wystarczająco dużo mogą zastąpić jedzenie innymi zajęciami związanymi z jedzeniem.

Zaburzenia odżywiania najczęściej rozwijają się w latach dojrzewania, ale znane są przypadki u dzieci w wieku siedmiu lat. Utrata masy ciała u dziecka jest czymś niezwykłym i nawet jeśli dziecko zaczęło mieć nadwagę, należy zachować ostrożność. Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko ma problemy z jedzeniem porozmawiaj z pediatrą. Jeśli wydaje się, że Twój pediatra nie traktuje poważnie Twoich obaw, zaufaj instynktowi rodzicielskiemu, szukaj dodatkowej konsultacji i dowiedz się więcej o zaburzeniach jedzenia. 

Fundacja DOM – My po prostu – Dbamy o Młodych 

Facebook