Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

U progu dojrzałości – Dylemat nastolatków, praca czy studia

U progu dojrzałości – Dylemat nastolatków, praca czy studia

U progu dojrzałości – Dylemat nastolatków, praca czy studia

Kiedy człowiek kończy 18 lat, wydaje mu się, że jest bardzo dojrzały i rzadko zdaje sobie sprawę z tego, że jego wybory często przesądzają o całym jego życiu. Ostatnia klasa liceum czy technikum niewątpliwie obfituje w stres u młodego człowieka. Czeka ich nie tylko egzamin dojrzałości, ale i wiele wyborów. Jednym z najczęstszych dylematów młodych jest praca a studia. Dlaczego młodzi ludzie coraz rzadziej decydują się iść na studia?

Nie są ukierunkowani

Prawda jest taka, że większość osób w tak młodym wieku jeszcze nie wie, co chciałaby robić w życiu. Problem ten najczęściej dotyka młodzież kończącą tak popularne nieukierunkowane licea ogólnokształcące, wybierane w równie niedojrzałym wieku – kończąc gimnazjum. Młodzież przygotowująca się do egzaminu dojrzałości, wybierając przedmioty maturalne, często podąża za modą – dyskutują między sobą, kto wybiera jaki przedmiot i wybierają ten oceniany jako “najłatwiejszy” i najbardziej popularny – wciąż nie mając pojęcia, w jakim kierunku pragną iść.

Wyższe wykształcenie nie gwarantuje lepszych zarobków

Coraz częściej spotykamy się z przypadkami, że osoby poświęcające wiele lat na edukację, aby zdobyć wykształcenie wyższe, mają trudności w pozyskaniu pracy. Wynika to z tego, iż dla pracodawców często przewyższającym wyznacznikiem jest doświadczenie zawodowe ponad wykształcenie. W korporacjach coraz częstszym zjawiskiem jest pozyskiwanie pracowników bez wymogu wykształcenia wyższego, dając im możliwość uczestniczenia w wewnętrznych szkoleniach i ścieżkę rozwoju kariery.

Brak środków finansowych

Kolejnym bardzo częstym powodem, dla którego młodzi ludzie nie decydują się na pójście na studia, jest brak środków finansowych. Dotyczy to najczęściej osób pochodzących z ubogich rodzin oraz mniejszych miejscowości. Podczas gdy same studia na państwowych uczelniach są teoretycznie bezpłatne, sam koszt utrzymania studenta, w znacznym stopniu przewyższa budżet domowy niektórych rodzin. Wynajęcie mieszkania, wyżywienie, materiały edukacyjne i koszty dojazdów często sprawiają, iż studiowanie i wyjazd do większego miasta, staje się jedynie marzeniem, a młodzi ludzie u progu dojrzałości postanawiają zrobić sobie przerwę w edukacji – “dorobić”, oraz pomóc swoim rodzicom.

Chęć usamodzielnienia

Opcja rozpoczęcia pracy zaraz po ukończeniu szkoły może wydawać się atrakcyjna z kilku powodów. Wielu młodych ludzi chce stać się niezależnym, i woli własne źródło dochodu, niżeli polegać na rodzicach. Bardzo często jest to wynikiem swego rodzaju buntu, aby pokazać rodzicom, że są “dojrzali” i potrafią sami sobie poradzić.

Jaką decyzję powinni podjąć po maturze?

Czasami nastolatkowie decydują się połączyć pracę zarobkową i wymarzone studia. Takie zachowanie jest godne pochwały, jednakże często niemożliwe do realizacji. Dobre studia wymagają poświęcenia nauce i często prędzej czy później studenci i tak stoją przed wyborem – “praca czy studia?”.

Nie ma jednego, dobrego rozwiązania dla wszystkich. Istnieje wiele czynników, które należy rozważyć podejmując decyzję o swojej przyszłości, takie jak: kierunek studiów, sytuacja finansowa rodziców czy umiejętność szybkiego uczenia się. Nie mniej należy pamiętać, iż decyzja podjęta w młodym wieku, może przesądzić o naszej przeszłości, nawet jeżeli w danej chwili jeden z wyborów może wydawać się lepszy. Być może warto zastanowić się nad studiami zaocznymi łącząc je z pracą i jednak posiadać godne wykształcenie?

Problemy nastolatków, nie są obojętne Fundacji DOM Dbamy o Młodych. Wychodząc naprzeciw ich dylematom, wdrażamy program, który ma na celu nie tylko pomóc im w ukierunkowaniu i dokonaniu właściwego wyboru, ale i pomoc finansową oraz w razie potrzeby, w znalezieniu odpowiedniej pracy. 

Dajemy Młodym szansę na lepsze jutro!

Facebook