Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

Problemy z nastolatkiem – jak sobie z nimi radzić?

Problemy z nastolatkiem – jak sobie z nimi radzić?

Problemy z nastolatkiem – jak sobie z nimi radzić?

Wychowanie nastolatka nie jest łatwe. Wychowanie problematycznego nastolatka jest jeszcze trudniejsze. Jak to mówią: “Małe dzieci – mały problem. Duże dzieci – duży problem”. Niezależnie od tego, czy Twoje problemy z nastolatkiem dotyczą złego zachowania, nadużywania substancji, czy problemów ze zdrowiem psychicznym, konieczna jest interwencja. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić zachowanie swojego nastolatka, zanim stanie się osobą dorosłą. Poznaj nasze wskazówki na problemy z nastolatkiem.

Utrzymuj silne relacje

Wychowywanie trudnego nastolatka może kusić, aby odwrócić się od niego, ponieważ problemy stają się coraz poważniejsze. Możesz mieć dosyć jego zachowania, słuchania krzyków, lekceważenia. Jednak aby mu pomóc, bardzo ważne jest utrzymywanie silnego związku z nastolatkiem. Pracuj nad skuteczną komunikacją i staraj się utrzymywać najlepsze możliwe relacje.

Twoja relacja z trudnym nastolatkiem nie będzie idealna, ale wspólne spędzanie czasu i pokazywanie, że Ci na nim zależy, może pomóc Ci przezwyciężyć problemy z nastolatkiem.

Spójrz na jego zachowanie z jego perspektywy

Dorośli rodzice nastolatków często zapominają, jak to jest być w tym trudnym wieku. Spójrz na zachowanie swojego nastolatka z jego perspektywy. Spróbuj uzyskać wgląd w to, co wywołuje te zachowania. Wgląd w przyczyny jego zachowania jest bardzo ważny i jako rodzicowi, może pomóc Ci spojrzeć na problemy z nastolatkiem nowymi oczami. Co za tym idzie, działać inaczej niż dotychczas, reagować na jego zachowania w inny sposób.

Poszukaj profesjonalnej pomocy

Dobrym sposobem na radzenie sobie z trudnym nastolatkiem, jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy w identyfikacji przyczyny ich problemów i pomocy w radzeniu sobie z nimi. Uzyskanie pomocy, kiedy Twoje dziecko, dopiero zaczyna mieć trudności, jest dużo bardziej skuteczne, niż czekanie, aż problemy się pogłębią.

Dla niektórych rodziców może być to trudny krok. Niektórzy obawiają się, że sięgnięcie po pomoc, jest oznaką słabości i tego, że nie potrafią sobie poradzić z własnym dzieckiem.

Pamiętaj, że pomoc, nie oznacza grożenie dzwonieniem po policję, czy zamknięciem w jakimś ośrodku, aby przymusić nastolatka do poprawy jego zachowania. Masz być jego przyjacielem, a nie wrogiem, nawet jeżeli Twój nastolatek Cię tak traktuje. Szukaj pomocy u psychologa. Pierwszy raz możesz iść sam, aby porozmawiać z nim o zachowaniu Twojego dziecka. Doświadczenie specjalisty pomoże Ci i Twojemu nastolatkowi przejść przez ten trudny okres, jakim jest dojrzewanie.

Rozpoznaj, czy Twój nastolatek nie jest w opałach

Wiedza o kłopotach Twojego nastolatka jest kluczem do odblokowania czynników, przyczyniających się do niepokojących zmian w zachowaniu Twojego nastolatka. Złe zachowania nastolatków są często reakcją – buntem – na podstawowe problemy, jakie ma nastolatek.

Problemy z nastolatkiem ma wiele form. Często są to problemy związane ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja, bunt, agresja, ryzykowne zachowania. Inne mogą sięgać po narkotyki lub alkohol. Pod gniewnym zachowaniem Twojego nastolatka jest prawdopodobnie dużo bólu. Rozpoznanie tego może pomóc Ci w zrozumieniu potrzeb Twojego dziecka.

Podejmij działania

Rodzice trudnych nastolatków często myślą, że to samo przejdzie, że to nastoletnie wybryki. Jednak co będzie, jeśli sytuacja wymknie się spod kontroli? Sytuacje kryzysowe nie są rzadkością u nastolatków, którzy są niestabilni emocjonalnie lub nie radzą sobie ze stresującymi sytuacjami. Nie lekceważ problemu z zachowaniem Twojego nastolatka, ponieważ może wpaść w coraz to większe problemy. Depresja może skończyć się samobójstwem. Groźby i agresja wobec innych – narażeniem na niebezpieczeństwo innych lub więzieniem, a używki – uzależnieniem. Traktuj więc poważnie swoje problemy z nastolatkiem.

Fundacja DOM – My po prostu Dbamy o Młodych!

Facebook