Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Jak przygotować dziecko do przedszkola? 

Przedszkole – czas beztroskiej zabawy, pierwsze przyjaźnie, wycieczki, przygody, poznawanie świata. Jest to niewątpliwie wspaniały okres, jednak ma swój duży minus – rozpoczęcie! Często bardzo trudny czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Jak przygotować dziecko do przedszkola? 

Dotąd byliście z dzieckiem niemalże nierozłączni. Dbaliście o każdy szczegół, otaczając je troską i miłością. Być może należysz do rodziców, którzy nie mieli pomocy w wychowaniu i rozłąka jest Wam totalnie obca. Kiedy jednak mówisz innym o swoich obawach, związanych z pójściem swojego dziecka do przedszkola, słyszysz, że każdy musi przez to przejść: „Popłacze, popłacze i mu przejdzie.”   

 Lęk separacyjny jest normalny, ale nie oznacza to, że powinniśmy go lekceważyć. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją sposoby, dzięki którym możesz przygotować dziecko do przedszkola, aby ułatwić mu ten trudny czas. 

Po 1 – nigdy nie pokazuj mu swoich obaw! 

Tak! To trudny czas również dla rodzica, zwłaszcza pierwszego dziecka, który dotychczas był z nim nierozłączny. Dbasz o to, co je, kiedy śpi, zawsze pocieszasz, kiedy mu smutno, przytulasz, rozmawiasz… Teraz boisz się, co będzie w przedszkolu i o to, jak zniesie rozłąkę z Tobą. Czy będzie płakało? Czy Panie Ci o tym na pewno powiedzą? Wiele obaw i pytań może krążyć po Twojej głowie. Pamiętaj jednak, aby nigdy, przenigdy nie okazywać ich przy dziecku. Twoje dziecko jest z Tobą bardzo związane, możesz być pewien, że przejmie te obawy! Wywołasz w nim strach przed przedszkolem – dokładnie to, czego chcesz uniknąć! 

Po 2 – entuzjazm! 

Jest to ściśle powiązane z punktem pierwszym. Jeśli chcesz przygotować dziecko do przedszkola, nie tylko nie powinieneś pokazywać mu swojego lęku,  ale i wyrażać entuzjazm, związany z rozpoczęciem nowego etapu. Opowiadaj swojemu dziecku, czym jest przedszkole, że pozna nowych znajomych, będą się bawić, śpiewać, wychodzić na plac zabaw. Opowiedz mu swoje przygody związane z własnymi doświadczeniami! Może w Twojej rodzinie krąży legenda, jak na tym etapie zrobiłeś coś zabawnego? Niech wyobraźnia Twojego dziecka sprawi, że nie będzie mogło doczekać się, rozpocząć tą niesamowitą przygodę!   

Po 3 – przygotuj do separacji

To jest trudniejsze dla rodziców, o których już pisaliśmy… Tych, którzy nie mieli wsparcia w wychowaniu – najczęściej matki. Bez pomocy babci, drugiego z rodziców, niani. Niemalże 24h przez kilka lat razem. Jeśli dotychczas nie mieliśmy wsparcia, jak przygotować dziecko do przedszkola i związanej z nim separacji? Może to być trudne, ale dobrze to przemyśl. Postaraj się odseparować dziecko od siebie. Poproś tatę, babcię, ciocię… Niech zostaną z nim na jakiś czas. W zależności jak często i gdzie dziecko było bez Ciebie, staraj się, aby z czasem izolacja była w miejscu nieznanym. Na przykład:  Na początku idź do koleżanki/siostry powiedz dziecku, że musisz na chwilkę wyjść. Pamiętaj, aby zawsze powiedzieć, kiedy wrócisz, mówiąc o czasie tak, aby zrozumiało (jak skończy się bajka, po obiadku itp.). Zawsze dotrzymuj słowa! Kolejnym razem, podobnie wyglądająca rozłąka może odbyć się na nieznanym placu zabaw. Staraj się również wydłużać czas rozłąki. 

Po 4 – pożegnanie 

Jeżeli mieliście szczęście, to w Waszym przedszkolu były zajęcia adaptacyjne. Jeśli nie – nadszedł czas pozostawienia dziecka w nieznanym dotychczas miejscu z obcymi osobami. W takiej sytuacji jeszcze przed pierwszym dniem, dobrze jest pojechać wspólnie z dzieckiem do przedszkola i choćby pokazać mu budynek, plac zabaw itp. – pamiętaj – z entuzjazmem! 

Kiedy nadejdzie już wielki dzień, pozostań równie pozytywny. Zapytaj dziecko, czy jego ulubiona zabawka, taka jak pluszak idzie razem z nim. 

Kiedy zostawiasz dziecko, nigdy się nie wymykaj! Pożegnaj się i powiedz, kiedy wrócisz, dotrzymując słowa. Kiedy się pożegnasz, wyjdź jak tylko to możliwe.  Długa scena pożegnania może jedynie wzmocnić poczucie dziecka, że ​​przedszkole jest złym miejscem. 

Jeżeli nie musisz, nie zostawiaj dziecka od razu na cały dzień, lecz nie zbyt krótko, aby miało szansę zobaczyć atuty i zasady przebywania w przedszkolu.

Pierwszy etap może być pełen obaw i wahań, zarówno dla rodziców, jak i dziecka. Pamiętaj zasadę nr 1 – nigdy nie pokazuj swoich obaw. Nawet wymownym, silnym i długim przytuleniem przed rozstaniem. Dobrym sposobem jest, aby w pierwszym okresie, dziecko do przedszkola odprowadzał rodzic, mniej emocjonalnie związany z dzieckiem. Takie rozstanie jest łatwiejsze dla dziecka (nawet jeśli ten przywiązany rodzic, chce być w tak ważnym dniu). 

Pamiętaj, że każdy z nas przez całe życie musi pokonywać lęk z nowym, nieznanym. Nowa szkoła, praca, ludzie  sytuacje… Zrobiłeś wszystko, aby przygotować dziecko do przedszkola – nadszedł czas, abyś pozwolił mu rozwinąć skrzydła. 

Fundacja DOM – My po prostu – Dbamy o Młodych 

Facebook