Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

Jak przygotować dziecko na obóz letni?

Jak przygotować dziecko na obóz letni?

Jak przygotować dziecko na obóz letni?

Jednym z najlepszych sposobów, aby zapewnić dziecku niezapomniane wakacje, jest wysłanie go na obóz letni.

Chcesz, aby świetnie się bawiło, wzbogaciło wspomnienia i miało mnóstwo okazji do aktywności i nauki wśród rówieśników. Na pewno dołożyłeś wszelkich starań, aby wybrać ten odpowiedni, gdzie Twoje dziecko będzie mogło rozwijać swoje zainteresowania i było bezpieczne. Jednak kiedy już wybrałeś odpowiedni program nadszedł czas, aby przygotować dziecko na obóz letni.

Drogi rodzicu, wiemy, że większość przygotowań do obozu letniego spada na Twoje ramiona. Oto kilka sposobów na przygotowanie obozowicza – i siebie samego – na obóz letni.

Wykonaj wszystkie potrzebne badania

Prawdopodobnie włożyłeś już wiele wysiłku w wybranie właściwego obozu, ale przeprowadzenie dalszych badań może pomóc Ci poczuć się swobodnie, wysyłając swoje dziecko na obóz.

Aby więc przygotować dziecko na obóz letni, przeczytaj wszystkie pakiety informacyjne, strony internetowe lub filmy, do których masz dostęp. Dotyczy to zarówno organizatora, obecnego obozu, obozu z poprzednich lat, jak i obiektu, w które jedzie Twoje dziecko. Możesz porozmawiać również z innymi rodzicami, którzy wysłali już swoje dzieci na podobny obóz. Chociaż normalne jest, że nadal się martwisz, może to pomóc Ci poczuć się pewniej w swojej decyzji.

Utrzymuj pozytywne i spokojne rozmowy

Nie pokazuj swojemu dziecku swoich obaw i prawdopodobnej tęsknoty. Jeśli chcesz przygotować dziecko na obóz letni, bądź pozytywny, gdy o nim rozmawiacie. Twoje dziecko przejmie każde napięcie, które mu pokażesz, co może przełożyć się na wrogie nastawienie do obozu.

Nie rób paniki wokół pakowania. Pamiętaj, że nikt nie jest doskonały i nawet jeśli zapomnisz spakować czegoś, Twoje dziecko przeżyje – albo pożyczając, albo kupując w ośrodku obozowym. Może nawet zdawać sobie sprawę, że w ogóle nie potrzebowało zapomnianego przedmiotu.

Spakuj dziecko zgodnie z zaleceniem organizatora i zaangażuj w nie dziecko

Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć odkładać przedmioty na obóz. Jeśli obawiasz się o zniszczenie ubrań, spakuj tylko ubrania, które mogą zostać poplamione, nie powodując przy tym zbytniego stresu. Oznakowanie rzeczy dziecka, zwłaszcza jeśli zostały zakupione na czas podróży, to świetny sposób, aby pomóc obozowiczowi w zapamiętaniu, które przedmioty są jego własnością. Zapakuj mnóstwo dodatkowych skarpetek, koszulek i bielizny. Nie zapomnij o płaszczu przeciwdeszczowym, w razie załamania pogody i kremie przeciwsłonecznym, aby chronić dziecko przed słońcem.

Pamiętaj, że masz przygotować dziecko na obóz letni, ale nie pakuj dziecka samemu. Zamiast tego zachęcaj swojego obozowicza, by Ci pomógł. Nie tylko musi wiedzieć, co i po co mu pakujesz, ale i pamiętaj, że przed powrotem z obozu, musi spakować się sam. Upewnij się, że torba Twojego dziecka nie jest zbyt ciężka, aby mógł ją unieść samodzielnie.

Zachęcaj dziecko do niezależności

Dla niektórych rodziców może być przerażające, aby dać swoim dzieciom więcej swobody, ale staraj się zapewnić więcej zachęt do budowania ich umiejętności niezależności, aby przygotować dziecko na obóz letni. Skup się na pozytywach i nagradzaj postęp, który widzisz. Twój obozowicz musi mieć poczucie osobistej odpowiedzialności za swoje rzeczy i higienę.

Przybądź na czas i pożegnaj się krótko

Kiedy nadejdzie dzień wyjazdu, przyjedź na miejsce zbiórki dokładnie o umówionym czasie. Pożegnaj się ze swoim dzieckiem krótko i pozytywnie.

Możesz być pewny, że Twoje dziecko będzie mogło samodzielnie znaleźć miejsce w autobusie. Prawdopodobnie nie jesteś jedynym rodzicem, który ma pokusę, wejść do autobusu i wszystko sprawdzić, ale może to opóźnić rozpoczęcie zabawnej przygody obozu Twojego dziecka. Tak jak skakanie w basenie, czasami szybkie zanurzenie jest najlepszym sposobem na rozpoczęcie zabawy. Wykonaj swoją część, pożegnaj się szybko i zaufaj systemowi.

Nie zamartwiaj się separacją

Wybrany obóz może nie zezwalać na telefony komórkowe. Jeśli tak, ufaj, że dyrektorzy obozu wiedzą, co robią. Prawdopodobnie widzą z doświadczenia, że obozowicze częściej doświadczają tęsknoty za domem, jeśli mama i tata są łatwo dostępni.

Zamiast tego dowiedz się, jakie są zasady dotyczące kontaktów z dzieckiem i nie zamartwiaj się, że są one ograniczone.  Możesz być pewien, że opiekunowie powiadomią Cię, jeśli Twoje dziecko będzie Cię potrzebować z jakiegokolwiek poważnego powodu.

Ogólnie rzecz biorąc, przestrzegaj obowiązujących zasad i pamiętaj, że krótki okres separacji może zadziałać bardzo korzystnie dla Twojej rodziny.

 Fundacja DOM – My po prostu – Dbamy o Młodych

Facebook