Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

Czy warto odbywać staże zawodowe?

Czy warto odbywać staże zawodowe?

Czy warto odbywać staże zawodowe?

Ukończyłeś edukację i poszukujesz pracy, jednak nikt nie chce Cię zatrudnić? We wszystkich ogłoszeniach zawarta jest informacja, że wymagane jest kilkuletnie doświadczenie? Czy dyplom ukończenia studiów nie powinien być wystarczający, aby uzyskać pracę? I czy staże zawodowe nie są bezużyteczną pracą za niewielką opłatą? Sprawdź, czy warto z nich skorzystać.

Doświadczenie
Pomimo, iż wynagrodzenia za staże zawodowe, nie są zbytnio wygórowane, odbyte praktyki mogą być opłacalną inwestycją. Absolwentom szkół wyższych coraz trudniej, jest znaleźć pracę zaraz po ukończeniu studiów, a ich dyplom okazuje się jedynie ozdobą w ramce. Dzieje się tak dlatego, że większość pracodawców poszukuje pracowników z doświadczeniem, a jedynym sposobem na jego zdobycie jest praktyka. Staże zawodowe są więc tego warte w dłuższej perspektywie, jeśli chcesz odkryć swoją przyszłość i postawić pierwsze kroki w karierze.

Podawanie kawy, czy nieskończone segregowanie dokumentów, w pewnym momencie stworzyły negatywny obraz odbywania stażu. Niektórzy pracodawcy mogą nadal w ten sposób odbierać stażystów, jednak większość z nich podchodzi do nich w sposób profesjonalny. Oczywiście, być może będziesz musiał wykonać kilka zadań pomocniczych – to część codziennej pracy.  Większość firm oferuje wszelkiego rodzaju możliwości stażystom, aby zdobyli odpowiednie doświadczenie i kompetencje potrzebne do wykonywania pracy.

Praca

Jeśli podczas stażu będziesz pracował wystarczająco ciężko i zaimponujesz pracodawcy, jest szansa, że ​​zaoferują Ci pełnoetatową pozycję. 
Jeśli nie dostaniesz oferty – nie martw się. Firma może nie mieć dostępnego etatu, a może po prostu Ty nie chciałbyś tam pracować. Staże zawodowe zapewniają dwie rzeczy. Po pierwsze, zyskujesz doświadczenie w świecie rzeczywistym, co automatycznie poprawia Twoje CV. Po drugie, dostajesz wewnętrzne spojrzenie na interesującą Cię dziedzinę pracy. Pomoże Ci to upewnić się, czy wybrana ścieżka kariery jest tą, którą chcesz podążać.

Gdzie szukać ofert?

Istnieje kilka sposobów na znalezienie odpowiedniego stażu. Jako osoba bezrobotna możesz zarejestrować się w Urzędzie Pracy, gdzie zgodnie z Twoimi kwalifikacjami otrzymasz propozycje dostępne w ich bazie. Możesz również poszukać ofert na własną rękę. Coraz więcej firm ogłasza oferty na staże zawodowe – przejrzyj więc ogłoszenia umieszczone w sieci, czy lokalnych mediach. Możesz również sam wystawić ogłoszenie o poszukiwaniu stażu, zapytać o nie krewnych bądź znajomych.

Czy warto odbywać staże zawodowe? 

Zdecydowanie tak! Staże zawodowe pozwalają zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe, rozwijać kompetencje miękkie i zetknąć się z praktyczną stroną wyuczonego zawodu. Praktyki zawodowe pomogą Ci zaistnieć w branży i zastanowić się, czy jest ona tym, o czym zawsze marzyłeś. Jeżeli poszukujesz pracy, jednak barierą jest brak wymaganego doświadczenia, lepiej jest skorzystać z mniej opłacalnego finansowo stażu w interesującej Cię dziedzinie, niżeli łapać się pierwszej lepszej pracy, niedającej żadnych perspektyw.

Facebook