Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

Uzależnienie dzieci od internetu i gier

Uzależnienie dzieci od internetu i gier

Uzależnienie dzieci od internetu i gier

Zacznijmy od podkreślenia zalet świata wirtualnego. Dzięki niemu możemy komunikować się z innymi,  poszerzać wiedzę, zrelaksować się, zrobić zakupy bez wychodzenia z domu i wiele innych niezwykle imponujących rzeczy. Fantastyczne jest to, że mamy możliwość z tego korzystać, dopóki nie tracimy nad tym kontroli. W Polsce aż 98% dzieci w wieku 9-16 lat korzysta z sieci. Nie ma w tym nic złego, jeżeli korzystają z tego w zdrowy sposób. Jednak coraz częściej słyszy się o tragicznych skutkach uzależnienia od świata wirtualnego przez dzieci. Jak rozpoznać uzależnienie dzieci od internetu i gier?

Definicja uzależnienia

Uzależnienie jest kompulsywną fizjologiczną i psychologiczną potrzebą substancji lub praktyki. Jest związane z uwalnianiem neuroprzekaźnika hormonu dopaminy, który pomaga kontrolować mózgowe ośrodki nagrody i przyjemności. Istnieją uzależnienia od substancji, takich jak alkohol lub narkotyki i uzależnienia od działań, jak gry komputerowe. W obu przypadkach mechanizm nagradzania mózgu jest wzmocniony, powodując powtarzające się użycie substancji lub powtarzającej aktywności ze stopniowo rosnącą intensywnością. Zatem uzależnienie dzieci od internetu i gier, podlega takim samym mechanizmom co alkoholizm, narkomania czy nimfomania. Uzależnienie od sieci dotyczy zazwyczaj konkretnego tematu lub obszaru, na przykład: uzależnienie od gier, czatów, mediów społecznościowych, kanałów wideo lub innych. Może ono być lekkie lub ciężkie, ale nawet lekkie uzależnienie jest niebezpieczne z powodu zakłóconego trybu życia. Jeśli zbagatelizujesz początkowe uzależnienie dziecka, biorąc pod uwagę potrzebę stymulacji, stan ten będzie się pogarszał, ponieważ próg początkowej przyjemności wzrasta coraz wyżej.

Objawy uzależnienia dziecka od internetu i gier

Załóżmy, że Twoje dziecko lubi grać na konsoli, oglądać filmiki na YouTubie, lub przebywa na serwisach społecznościowych. Nie ma w tym nic dziwnego. Cały dzień spędziło prawdopodobnie w szkole, Ty w pracy – musisz nadrobić obowiązki domowe, a dziecko potrzebuje chwili relaksu. Jednak z czasem zaczynasz się niepokoić, czy nie spędza go na swoim “relaksie” zbyt długo. Zastanawiasz się, czy nie przerodziło się to w uzależnienie.

Istnieją behawioralne i psychiczne wskaźniki uzależnienia, takie jak:

 • Zwiększone zapotrzebowanie na surfowanie/granie;
 • Niezdolność do oderwania się;
 • Utrata zainteresowania socjalizacją;
 • Zaniedbanie fizyczne;
 • Spadek jedzenia/Przejadanie się;
 • Zaniedbywanie higieny;
 • Zmniejszenie aktywności fizycznej;
 • Trudności z koncentracją;
 • Zmniejszenie godzin snu/ czerwone, podkrążone oczy;
 • Utracone poczucie czasu;
 • Drażliwość/przemoc/nerwowość.

Większość uzależnionych zmaga się z uzależnieniem do punktu całkowitej utraty kontroli. Uzależnienie dzieci od internetu i gier zakłóca bieg codziennego życia w szkole, pracy, relacjach i życiu społecznym. Poczucie całkowitego braku kontroli jest ciężkie dla osoby uzależnionej, szczególnie jeśli uzależnienie prowadzi do depresji, myśli samobójczych, lub do krzywdzenia innych.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko jest uzależnione

Uzależnienie jest jak choroba, z którą trudno sobie poradzić. Pamiętaj, aby przekazać empatię i wspierać wysiłki dziecka w walce z uzależnieniem. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko jest mocno uzależnione, szukaj natychmiast profesjonalnej pomocy i wskazówek. Jeśli jest to lekkie uzależnienie, takie jak pozytywna gra online, skonstruuj wraz z dzieckiem plan działania, aby stopniowo zmniejszać godziny gry. W czasie, w którym Twoje dziecko pozostaje bez “używki” zagospodaruj mu aktywnie spędzony czas. Jeśli to nie zadziała, poszukaj profesjonalnej pomocy.   

Zapobieganie uzależnieniu

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie oznacza to, że powinieneś odciąć dziecko od wirtualnego świata. Jak wspominaliśmy na początku, sieć ma wiele korzyści i jest nieodłącznym elementem dzisiejszych czasów. Jednak zwróć uwagę, czy Twoje dziecko nie spędza zbyt długiego czasu w ekranie. Jeżeli tak, ustal z nim rozsądną ilość czasu na korzystanie z internetu i multimediów. Zrównoważ je z innymi czynnościami niezwiązanymi z siecią, poświęć mu więcej aktywnego czasu. Możesz również zająć dziecko, zapisując je na dodatkowe zajęcia np. sportowe.

Niektóre dzieci są bardziej podatne na uzależnienia, takie jak: mające problemy emocjonalne, lub problemy w kontaktach z rówieśnikami. Te typy dzieci mogą wymagać dodatkowej uwagi i troski przy określaniu odpowiedniego harmonogramu korzystania z internetu.

Fundacja DOM – My po prostu Dbamy o Młodych!

Facebook