Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

7 nawyków, które wzmocnią Twoją więź z dzieckiem

7 nawyków, które wzmocnią Twoją więź z dzieckiem

7 nawyków, które wzmocnią Twoją więź z dzieckiem

Jak każdy związek, więź między rodzicem a dzieckiem może zostać wzmocniona dzięki pewnym nawykom, które można łatwo włączyć do codziennych czynności.

1. Wspólne posiłki!

Badania wykazały związek między regularnymi posiłkami z dziećmi a zwiększonym prawdopodobieństwem pozytywnych korzyści rozwojowych, takich jak lepsze zdrowie i nawyki żywieniowe, silne umiejętności emocjonalne i społeczne, lepsze zachowanie i wyniki w nauce.

Nawet jeśli nie możesz znaleźć czasu na wspólną kolację co wieczór, zaplanuj rodzinne posiłki, kiedy tylko możesz. Jeśli Twoje dni w tygodniu są pełne późnych godzin w biurze lub zajęć pozalekcyjnych, nadal możesz znaleźć rozwiązania, takie jak wspólne śniadanie lub przekąski. Najważniejsze jest, aby rodzinne posiłki odbywały się w przyjemnej atmosferze, niezakłóconej przez czynniki trzecie.

2. Rozmowa o minionym dniu!

Podobnie jak wspólny posiłek, czas przed snem jest świetną okazją, aby wzmocnić więź z dzieckiem. Możesz zadać mu pytania, które zachęcą je do szczegółowej odpowiedzi, np. „Jaka była najlepsza część dzisiejszego dnia?” lub „Co było najzabawniejszą rzeczą, która wydarzyła się dzisiaj?”

Porozmawiaj również o swoim dniu i podziel się szczegółami, takimi jak to, z czego byłeś najbardziej dumny. Dzieląc się czymś o sobie, pokazujesz swojemu dziecku, że cenisz je jako osobę, ufasz mu.

3. Wspólne zabawy!

Jednym z najlepszych sposobów, aby wzmocnić więź z dzieckiem, jest wspólna zabawa. Wyjdźcie na zewnątrz, zróbcie wycieczkę rowerową lub zagrajcie w  piłkę nożną. Dobrym pomysłem jest również rodzinna gra planszową, która doskonali umiejętności społeczne, takie jak wygrywanie i przegrywanie, podczas świetnej zabawy.

Tak naprawdę rodzaj aktywności nie ma znaczenia, byleby wspólnie z dzieckiem robić coś zabawnego. Możecie wspólnie gotować, a nawet oglądać świetny film dla dzieci. Róbcie wspólnie to, co sprawia Wam przyjemność i Was łączy podczas wykonywania tego. Dokładnie tak jak w przypadku partnera lub przyjaciela.

4. Przytulanie!

Drogi rodzicu, nigdy nie zapominaj przytulać i okazywać miłość swojemu dziecku! Przytulanie to nie tylko jeden z najważniejszych sposobów, aby budować więź z dzieckiem. Buduje poczucie własnej wartości, daje poczucie bezpieczeństwa. Dzieci przytulne są silniejsze emocjonalnie, a nawet rzadziej chorują. Pozwól więc swojemu dziecku wiedzieć, jak bardzo je kochasz i spraw by każdy dzień był pełen uścisków. Możesz być pewien, że gdy dorośnie Twoja miłość i uściski wrócą do Ciebie z powrotem.

5. Szacunek!

Silna więź z dzieckiem to również wzajemny szacunek. Dzieci mogą czasem być irytujące, a na pewno mogą popełniać błędy. Jednak rodzice powinni pamiętać, że traktowanie dzieci z szacunkiem jest równie ważne, jak dyscyplinowanie ich. Nawet jeśli Twoje dziecko zrobiło coś, co wymaga od niego dyscypliny, możesz z nim rozmawiać w spokojny i kochający sposób. Krzyczenie lub stosowanie kar cielesnych jest nie tylko mniej skuteczne, ale może zaszkodzić jakości relacji z dzieckiem.

Przypominaj również dzieciom, aby mówiły: „Dziękuję” i „Proszę” – rób to samo w stosunku do nich. Dobre maniery nie powinny być czymś, czego używasz tylko poza domem. Wzajemne traktowanie się z szacunkiem i uprzejmością nie tylko zbliży Was do siebie, ale sprawi, że Twój dom stanie się przyjemniejszym miejscem do życia.

6. Wzajemna pomoc!

Dzieci naturalnie lubią być pomocne, a kiedy poprosisz je o pomoc, sprawisz, że poczują się docenieni. Powiedz im, jak świetnie wykonują swoją pracę i jak bardzo doceniasz ich wsparcie.

Działa to również w drugą stronę. Niech Twoje dziecko od najmłodszych lat wie, że zawsze może na Ciebie liczyć. Nie lekceważ prostych dziecięcych problemów. Wszyscy zaczynaliśmy od tych błahych! Świadomość utrwalona z lat dziecięcych, że zawsze otrzyma od Ciebie wsparcie, nie tylko zbuduje silną więź z dzieckiem, ale i może pomóc mu uniknąć wielu problemów.

7. Małe rzeczy każdego dnia!

Rób dla swojego dziecka małe rzeczy każdego dnia, aby pokazać mu, jak bardzo je kochasz! Wystarczy, że włożysz karteczkę z miłą notatką do pudełka na drugie śniadanie do szkoły. Małą rzeczą może być również zrobienie i powiedzenie dziecku, że tego dnia zrobiłeś jego ulubiony posiłek, specjalnie z myślą o nim, ponieważ tak lubi. Cokolwiek, co sprawi, że poczuje się wyjątkowe i kochane!

Każdego dnia pokazuj swojemu dziecku, jak wiele dla Ciebie znaczy, a utworzysz silną, trwałą i niezachwianą więź z dzieckiem!

Fundacja DOM – My po prostu Dbamy o Młodych

Facebook