Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

8 sposobów na zmotywowanie dziecka do zabawy na dworze

8 sposobów na zmotywowanie dziecka do zabawy na dworze

8 sposobów na zmotywowanie dziecka do zabawy na dworze

Kiedy dzieci bawią się na zewnątrz, korzyści są obfite. Na zewnątrz dzieci są aktywne fizycznie i często bardziej towarzyskie. Dostają świeże powietrze i witaminę D. Zabawy na dworze pomagają złagodzić stres i poprawiają nastrój dzieci, mogą lepiej radzić sobie z pracą domową, a nawet lepiej spać. Nawet krótkie zabawy na dworze o niskiej lub umiarkowanej intensywności mogą pomóc zapobiec przyrostowi masy ciała u dzieci.
Jak widać gra na świeżym powietrzu jest ważna. Czasami jednak trudno jest zmotywować dzieci do wyjścia. Wzmocnij atrakcyjność naszymi  pomysłami na aktywną zabawę, we własnym podwórku lub w parku.

1. Zadzwoń po przyjaciela

Dzieci często mają więcej zabawy i chętniej bawią się na zewnątrz, jeśli są z innymi dziećmi. Może to oznaczać rodzeństwo, sąsiadów, przyjaciół szkolnych lub kolegów z drużyny sportowej. Możesz nawet wynająć opiekunkę do dziecka, jeśli dzieci potrzebują aktywnego czasu na zabawę i nie możesz być partnerem do zabawy. Lub spróbuj połączyć siły z innym rodzicem, aby na zmianę nadzorować dzieci w parku lub na podwórku.  

2. Kup zwierzaka

Jeśli masz psa, możesz odwołać się do miłości swojego dziecka do jego zwierzaka, aby bawić się z nim na zewnątrz. Rzuć piłkę, idź na spacer lub po prostu graj w pościg. Nawet świnki morskie i króliki mogą wyjść na zewnątrz (w dużej ogrodzonej lub zamkniętej przestrzeni) i cieszyć się świeżym powietrzem i zielenią.

3. Motywujący krokomierz

Czy Twoje dziecko ma krokomierz? Krokomierz może być bardzo motywujący do zabawy na dworze. Zapytaj go, ile ma dzisiaj kroków i ile według niego może zdobyć. Ile kroków ma jedno okrążenie wokół podwórza lub wokół bloku?

4. Stwórz atrakcyjne warunki

Zainwestuj w kilka kuszących zabawek na świeżym powietrzu, które zwabią dzieci z ekranów do zabawy na dworze. Zabawki będa atrakcyjne dla dziecka w zależności od wieku, jednak dzieci lubią bawić się na trampolinie, w piaskownicy, zjeżdżalni, rolkach. Zastanów się co lubi Twoje dziecko i jakie gry lub zabawy sprawiają mu przyjemność.  

5. Bądź wyzwaniem

Rzuć wyzwanie swojemu dziecku na konkurencję. Może to być wyścig rowerowy wokół bloku, gra w badmintona lub wybrany przez nią tor przeszkód. Jeśli wolisz nie rywalizować ze sobą, poproś je, by pomogło Ci nauczyć się czegoś nowego, na przykład gry, w którą gra w szkole lub sportu, który zna lepiej niż Ty.

6. Inspiruj

Dzieci uczą się nawyków od nas. Jeżeli jesz niezdrowo, Twoje dziecko również, jeżeli cały wolny czas spędzasz przed ekranem, niby dlaczego nie może robić tego Twoje dziecko?

Zaproś dzieci na posiłki, prace domowe, a nawet gry planszowe na patio lub stół piknikowy. W końcu mogą być zainspirowani, aby wstać i grać aktywnie (nawet jeśli jest to po prostu przerwa w nauce).

7. Naucz dziecko starych zabaw

Jakie były Twoje ulubione gry i zabawy na dworze, kiedy byłeś dzieckiem? Czy grałeś w klasy, podchody, budowałeś forty z przyjaciółmi? Może graliście w gumę, zapomniane kapsle lub robiliście namioty. Cokolwiek to było, podziel się swoją pasją z dzieciństwa z własnymi dziećmi.

8. Poszukiwanie skarbów

Co jest bardziej kuszące niż poszukiwanie skarbu? Dzieci będą gotowe do pracy w mgnieniu oka, jeśli będą mogły przejść ekscytujący świat bajki. Bądź ambitny, ukryj skarb na podwórku i stwórz mapę dla małego poszukiwacza.

Mamy nadzieję, że nasze pomysły zachęcą Twoje dziecko do zabawy na dworze. Motywuj je do aktywności fizycznej, staraj się być przykładem i poświęć mu trochę czasu. Pamiętaj, że robisz to nie tylko dla jego zdrowia fizycznego, psychicznego, ale i dla podtrzymywania Waszych dobrych relacji.

Fundacja DOM – My po prostu Dbamy o Młodych!

Facebook