Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

Zestresowane dzieci

Zestresowane dzieci

Zestresowane dzieci 

Zestresowane, przeładowane, pod ciągłą presją: słowa te idealnie pasują do opisania dzieci we współczesnym świecie. Czy nieświadomie obniżamy jakość życia tych, których chcemy pielęgnować? Czy odbieramy dzieciństwo, domagając się coraz więcej od naszych dzieci i obciążające je własnymi problemami?

Z badań przeprowadzonych przez CBOS, aż 51 procentom uczniów, w szkole często towarzyszy stres i zdenerwowanie, a 11 procent z nich, jest jest zdenerwowanych zawsze. Dlaczego nasze dzieci są tak zestresowane? 

Najczęstsze przyczyny stresu u dzieci

Źródłem niepokoju i stresu u dzieci może być czynnik zewnętrzny, jak problemy w szkole, zmiany w rodzinie, lub konflikt z przyjacielem. Uczucia niepokoju mogą być również wywoływane przez wewnętrzne uczucia i presje dziecka, takie jak chęć radzenia sobie dobrze w szkole lub dopasowanie się do rówieśników. Dzieci najczęściej są zestresowane z powodu:

Wielkie zmiany w rodzinie

Główne zmiany w życiu, które mogą prowadzić do stresu u dzieci, to rozwód, śmierć w rodzinie, przeprowadzka lub narodziny nowego rodzeństwa. Te olbrzymie zmiany mogą wstrząsnąć światem dziecka, zburzyć poczucie bezpieczeństwa. Na przykład nowe rodzeństwo może sprawić, że dziecko poczuje się zagrożone i zazdrosne. Śmierć w rodzinie może wywołać niepokój i smutek, a także wywołać obawy o śmierć.

Niestabilność rodzicielska

Problemy z pieniędzmi i pracą, zamieszanie w rodzinie i niepokój rodziców mogą prowadzić do przytłaczającego poczucia bezsilności u dzieci, które mogą czuć, że chcą pomóc, ale nie wiedzą jak lub nie mają możliwości.

Przepełnione harmonogramy

Ciągłe przechodzenie od jednej czynności do drugiej może powodować duży stres u dzieci, które zwykle potrzebują spokojnego przestoju co jakiś czas.

Presja szkolna

Wiele dzieci odczuwa niepokój związany z chęcią powodzenia w szkole. Presja ta jest szczególnie powszechna u dzieci, które boją się popełniać błędy lub boją się nie być w czymś dobrym. 

Popularność

Dla młodszych uczniów lęk separacyjny może być częstym problemem. Gdy są starsze, większość dzieci chce dopasować się do innych i być podobna, a presja, by dopasować się i być popularnym, może być bolesna. Poczucie wykluczenia zwykle staje się problemem, gdy dzieci rozpoczynają naukę w szkole podstawowej.

Znęcanie się

Znęcanie się jest poważnym problemem w szkole dla wielu dzieci. W 2018 roku, aż 41% uczniów doświadczyło jakiejś formy przemocy. Znęcanie może być subtelne lub oczywiste i może prowadzić do obrażeń fizycznych. Dzieci, które są zastraszane, często czują się zawstydzone tym, że są celem, i mogą ukrywać zastraszanie przed rodzicami lub nauczycielami w obawie przed zwróceniem uwagi na ich postrzegane słabości.

Straszny film lub książka

Fikcyjne historie mogą również powodować niepokój u dzieci. Dzieci są zwykle dotknięte przerażającymi, gwałtownymi lub niepokojącymi scenami z filmu lub fragmentów książki. Niektóre dzieci mogą być bardziej wrażliwe na treści medialne niż inne i dobrze jest wiedzieć, co może zdenerwować Twoje dziecko, aby ograniczyć agresywne treści medialne i trzymać się odpowiednich dla wieku filmów, książek, gier wideo i innych mediów.

Czy Twoje dziecko jest zestresowane?

Dzieci mogą nie rozpoznawać własnego lęku i często brakuje im dojrzałości, aby wyjaśnić ich prawdziwe lub wyobrażone stresujące problemy. Może to powodować pojawienie się różnych objawów fizycznych i behawioralnych, a rodzice mogą nie być pewni, czy są to objawy lękowe, czy problemy zdrowotne.

Niektóre typowe objawy stresu i niepokoju obejmują:

Objawy emocjonalne

 • Trudności z koncentracją
 • Zmiany behawioralne, takie jak pogorszony nastrój, agresja
 • Lęki (strach przed ciemnością, samotnością lub nieznajomymi)
 • Rozwój nerwowego nawyku, takiego jak obgryzanie paznokci
 • Wycofanie się z rodziny lub przyjaciół
 • Odmowa pójścia do szkoły
 • Problemy w szkole

Objawy fizyczne

 • Zmniejszony lub zwiększony apetyt
 • Skargi na bóle brzucha lub bóle głowy
 • Moczenie nocne
 • Problemy ze snem lub koszmary senne
 • Inne objawy fizyczne
Jak pomóc dziecku?

Istnieją zdrowe sposoby radzenia sobie ze stresem i reagowania na nie. Kiedy Twoje dziecko jest zestresowane, możesz pomóc mu na następujące sposoby:

W domu

 • Niech Twój dom będzie spokojnym i bezpiecznym miejscem.
 • Stwarzaj miłą atmosferę. Rodzinne kolacje lub wieczory z grami mogą zapobiegać niepokojom i pomagać w rozładowaniu stresu.
 • Monitoruj programy telewizyjne, gry wideo i książki dziecka.
 • Daj swojemu dziecku informacje o wszelkich przewidywanych zmianach. Na przykład, jeśli podejmiesz nową pracę w nowym mieście, powiedz mu co to będzie dla niego oznaczać w odniesieniu do nowej szkoły, nowych przyjaciół i nowego domu.
 • Zaangażuj swoje dziecko w zajęcia towarzyskie i sportowe.

Twoje działania

 • Przyjmij zdrowe nawyki, takie jak ćwiczenia fizyczne i dbanie o siebie, aby w zdrowy sposób radzić sobie ze stresem. Dzieci często naśladują zachowania swoich rodziców.
 • Używaj pozytywnych form dyscypliny, które promują zdrową  samoocenę.
 • Naucz się naprawdę słuchać swojego dziecka, nie będąc dla niego krytycznym ani nie rozwiązując problemów. Udzielaj wskazówek, aby nauczyć dziecko sposobów rozumienia i rozwiązywania problemów.
 • Zawsze bacznie zwracaj uwagę na nowe zachowania swojego dziecka, które mogą być przyczyną stresu, depresji lub innych problemów. 

Fundacja DOM – My po prostu – Dbamy o Młodych

Facebook