Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

Jak pomóc nastolatkowi znaleźć pierwszą pracę? 

Jak pomóc nastolatkowi znaleźć pierwszą pracę? 

Jak pomóc nastolatkowi znaleźć pierwszą pracę?

Dla większości z nas poszukiwanie pracy to trudne zadanie, które obfituje w odrzucenia i ślepe zaułki, zanim przyniesie nagrodę w postaci zatrudnienia. Dla nastolatka, który chce znaleźć pierwszą pracę może to być jeszcze bardziej nasilone. Jako rodzic, naturalnie chcesz pomóc swojemu dziecku w znalezieniu pracy. Ale jakiej pomocy powinieneś udzielić?
Pomagając nastolatkom znaleźć pierwszą pracę, rodzice powinni pamiętać, że to dzieci muszą wykonywać większość prac. Rodzice powinni być jedynie trenerami, którzy przekazują wiedzę, pomysły i zachęty, a nie osoby wypełniające aplikacje lub wykonujące połączenia telefoniczne. To nie Ty będziesz tam pracować. Twój nastolatek  będzie musiał rozwiązywać problemy, zadawać pytania i poruszać się bez przeszkód w miejscu pracy, więc proces poszukiwania pracy jest miejscem, w którym możesz wzmocnić te umiejętności.

Co należy wziąć pod uwagę?

To nie tylko znalezienie pracy może być trudne dla nastolatka, ale i znalezienie właściwej pracy. Sukces pierwszej pracy Twojego dziecka może być ogromnym bodźcem zaufania i poczucia własnej wartości, który pomoże mu w innych dziedzinach życia, takich jak szkoła. Niepowodzenie w pierwszej pracy, choć może być ważnym doświadczeniem edukacyjnym, prawdopodobnie nie przyniesie takich korzyści. Pomóż więc nastawić swoje dziecko na sukces.
Czas – czy Twoje dziecko ma czas na pracę? Czy będzie musiał rzucić ją, gdy rozpocznie się sezon sportowy lub na rodzinne wakacje? Praca, która trwa tylko miesiąc, nie jest imponująca na CV. Dobrze zaplanujcie, czy Twoje dziecko ma znaleźć pierwszą pracę stałą, czy jednak dorywczą. Lato może być idealnym czasem dla nastolatków do podjęcia pracy. W trakcie roku szkolnego mogą skrócić godziny, a nawet rzucić pracę.
Transport – W jaki sposób Twój nastolatek dostanie się do pracy? Jest to kolejna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę, zanim Twoje dziecko weźmie udział w rekrutacji w pracy oddalonej od miejsca zamieszkania.
Umiejętności i zainteresowania Twojego dziecka – Wiele pierwszych miejsc pracy nie jest tak interesujących i fascynujących. Mając to na uwadze, spróbuj wskazać cechy swojego nastolatka, które byłyby cenione na różnych stanowiskach, np:

 • Dobry z małymi dziećmi – opieka nad dziećmi.
 • Otwarty i gadatliwy – Sprzedaż, fundraising.
 • Zainteresowanie modą – Outlet odzieżowy.
Pisanie CV dla nastolatka

Wydrukowane CV przyniesione na rozmowę kwalifikacyjną może nigdy nie zostać sprawdzone, jednak życiorys jest absolutną koniecznością.
CV jest aktem, który powinien zawierać wszystkie rzeczy, które do tej pory osiągnął, Twój nastolatek. Pomóż dziecku rozwinąć punkty mówienia o swoich umiejętnościach i doświadczeniach.
Osiągnięcia lub umiejętności, które można dodać do CV nastolatka:


Znajdowanie oferty
 • Wcześniejsze doświadczenie zawodowe, w tym dorywcze prace, takie jak opieka nad dziećmi lub wyprowadzanie psa.
 • Wolontariat.
 • Średnia ocen (jeśli jest dobra).
 • Sport lub kluby.
 • Talenty i zainteresowania.
 • Referencje.

Rodzice mogą pomóc dzieciom znaleźć pierwszą pracę, ale w większości powinna to być praca ich samych. Z jednej strony, Ty możesz znać pracodawców z ofertami pracy, ale w pewnym sensie dzieci mogą mieć więcej kontaktów niż Ty. Znają ludzi w swoim wieku, a wielu z nich może mieć pracę. Powinni porozmawiać ze swoimi przyjaciółmi, aby dowiedzieć się, czy znają firmy, które zatrudniają nastolatki i szukają teraz pomocy.
Ponadto nastolatki powinny przeszukiwać typowe zasoby, np. Lokalne tablice ogłoszeń, czy sieć. W mediach społecznościowych są specjalne grupy z ofertami pracy dla młodych osób. Inną wypróbowaną i dobrą metodą jest po prostu udać się do interesujących ich firm i dowiedzieć się, czy poszukują pracownika.

Przygotowanie do spotkań z pracodawcami

Pracodawcy szukają kandydatów, którzy słuchają i chętnie uczą się pracy. Chcą znaleźć niezawodną pomoc, która będzie pracować na czas. Są to cechy, które menedżerowie zatrudnieni będą starali się odróżnić od postawy i prezentacji. Zachęcaj nastolatka do:

 • Ubierz się schludnie i bądź na czas.
 • Sprawdź CV i listy motywacyjne pod kątem błędów.
 • Słuchaj uważnie tego, o co pyta ankieter.
 • Nawiąż kontakt wzrokowy i uśmiechnij się.
 • Powiedz dziękuję.

To są rzeczy, które staramy się wpajać naszym dzieciom przez cały czas, ale w nerwowym doświadczeniu ubiegania się o pracę można je zapomnieć. Ćwiczenie z wyprzedzeniem rozmowy może złagodzić niektóre nerwy. Jeśli Twoje dziecko dzwoni do potencjalnego pracodawcy, zachęcaj je do zapisania tego, co zamierzają powiedzieć.

Nauka radzenia sobie z odrzuceniem

Bardzo niewielu ludzi dostanie pierwszą pracę, o którą się ubiega. Prawdopodobnie będzie kilka odrzuconych aplikacji lub brak żadnych informacji. Będą nawet nieudane wywiady. Powinny to być doświadczenia edukacyjne, które inspirują wytrwałość. Jeszcze przed tym jak Twoje dziecko będzie ubiegać się o pracę, przygotuj je, że takie sytuacje są normalne i nie oznacza to, że coś jest z nim nie tak.

Fundacja DOM – My po prostu Dbamy o Młodych!

Facebook