Fundacja DOM Dbamy o Młodych, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław, tel. 71 307 16 36

Jak życie w toksycznym związku wpływa na dzieci?

Jak życie w toksycznym związku wpływa na dzieci?

Jak życie w toksycznym związku wpływa na dzieci? 

Czy nam się to podoba, czy nie, nasze dzieci cały czas nas obserwują. Mówienie, że dzieci są jak gąbki wchłaniające otaczający świat, jest szczególnie prawdziwe w odniesieniu do otaczającej ich emocjonalnej atmosfery. Bez względu na to, jak bardzo możemy próbować ukryć problemy, dzieci są wrażliwe na napięcia między rodzicami. Są bezpośrednio zależne od sposobu interakcji ich rodziców. Jak życie w toksycznym związku wpływa na dzieci?

Wielu z nas pamięta chwile z dzieciństwa, kiedy rodzice byli tak zaangażowani w swoje stany, że byliśm niewidzialni. Teraz, jako rodzice, zdarza się, że jesteśmy tak zanurzeni w interakcji z naszym partnerem, że zapominamy, że mamy widownię. Możemy próbować oszukać się, że są rozproszeni, grając na podłodze. Mało prawdopodobne jest jednak, aby nie słyszały, jeśli chodzi o dynamikę między ich rodzicami. Niezależnie od tego, czy jest to rodzic, który dużo krzyczy, czy ten, który zachowuje się dysfunkcyjnie, życie w toksycznym związku wpływ na nasze dzieci, gdy są młode, i często powtarzają je w swoich relacjach, gdy osiągną dorosłość.

Wpływ toksycznej relacji na dzieci

Kiedy dzieci czują, że coś jest nie tak między rodzicami, często zwiększa to ich niepokój i ciągłe zmartwienie. Mogą zacząć robić rzeczy, aby odciąć swoje emocje. Jeśli się boją, są smutni lub niepewni, mogą próbować stłumić te emocje za pomocą takich zachowań, jak przejadanie się lub nadmierne granie w gry. Jeśli nie czują, że mogą rozmawiać z rodzicami lub ich gniew lub zranienie dotyczą ich rodziców, dzieci mogą zacząć okazywać swoje uczucia pośrednio. Rzucanie napadów złości na zabawki, stawianie się wyjątkowo przylepionym do rodzica, utrata zainteresowania szkołą, walka z innymi dziećmi.

Bez względu na to, jakie destrukcyjne emocje uwolniły się konkretnym dziecku, poczuciem, które ma wpływ na każde dziecko, którego rodzice mają problemy, jest poczucie winy. Kiedy rodzice się nie dogadują, dzieci bardzo często biorą na siebie winę i odczuwają presję, aby było spokojnie. Często myślą: „Gdybym był lepszy, to by się nie zdarzyło”. Niestety, życie w toksycznym związku sprawia, że dzieci są często emocjonalnie porzucone w czasie, gdy szczególnie potrzebują pomocy w zrozumieniu.

Chociaż dzieci są mniej dojrzałe niż ich rodzice, często czują, że muszą zadbać o potrzeby emocjonalne wszystkich; presja, która może pozostawić dziecko w depresji i stresie. Czasami rodzice nawet wzywają dziecko do zajęcia strony w sporze rodzicielskim. Wciągają w ten sposób dziecko w środek konfliktu i zmuszają je do wzięcia u nim działu. Innym razem rodzice nie są świadomi napięć, jakie wywierają na swoje dzieci. Rodzice, którzy nie zaspokajają swoich emocjonalnych potrzeb, często zwracają się o pomoc do swoich dzieci. Choć często nieświadomie nakłada to na dziecko nienaturalne i destrukcyjne obciążenie.

Kiedy rodzice czują się szczęśliwi w relacjach z dorosłymi, są mniej skłonni do obciążania swoich dzieci. Gdy zaspokajane są własne potrzeby emocjonalne rodziców, dają one swoim dzieciom poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Szczęście rodzica pozwala dzieciom czuć się być szczęśliwym i ufać rodzicowi, że zaspokoi ich potrzeby emocjonalne. 

 Fundacja DOM – My po prostu – Dbamy o Młodych 

Facebook